۱.۲ میلیارد دلار بیت کوین مصنوعی در شبکه اتریوم

0
42

۱۱۴۸۸۹ بیت کوین وارد شبکه اتریوم شد. بدین ترتیب مقدار بیت کوین مصنوعی در شبکه اتریوم در کمتر از یک ماه به دو برابر افزایش یافت. از این بیت کوین‌ها می‌توان در پروتکل‌های دیفای (DeFi)، که هر روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند، استفاده کرد.

براساس داده‎های دون آنالیتیکز (Dune Analytics)، مقدار بیت کوین‌های تبدیل شده به توکن‌های ERC-20 مبتنی بر اتریوم به رقم ۱.۲ میلیارد دلار رسیده است. این بدان معناست که ۰.۵ درصد از کل ارزش بازار Bitcoin به بلاک چین اتریوم منتقل شده. همچنین این مقدار سرمایه معادل ۳ درصد از ارزش بازار اتریوم است.

این بیشترین مقدار بیت کوینی است که تاکنون به بلاکچین اتریوم منتقل شده است. تنها چند هفته پیش، این رقم کمتر از نصف مقدار کنونی بود (کمی بیش از ۵۰۰ میلیون دلار). بلاکچین بیت کوین با بلاکچین اتریوم سازگار نیست، اما می‌توان پادشاه رمزارزها را در پروتکل‌های خاصی وارد کرد و بیت کوین‌های مصنوعی مبتنی بر اتریوم ایجاد نمود. در واقع با انجام این کار توکن‌های ERC-20 یا توکن‌های استاندارد شبکه اتریوم، نماینده بیت کوین می‌شوند.

هم اکنون توکن‌های wBTC و renBTC گزینه‌های محبوب کاربران در این بخش هستند و tBTC نیز به تازگی راه اندازی شده است. برخی از این توکن‌ها مانند wBTC حضانتی (Custodial) هستند، بدین معنی که شما بیت کوین خود را به یک شرکت می‌دهید و آنها در مقابل wBTC یا به اصطلاح بیت کوین پیچیده (Wrapped Bitcoin) را به شما تحویل می‌دهند. موارد دیگر مانند tBTC غیر حضانتی (Non-Custodial) هستند، بدین معنی که شما بیت کوین خود را به یک پروتکل می‌دهید و یک کد – نه یک شرکت – tBTC شما را صادر می‌کند.

افراد ممکن است بیت کوین را به اتریوم منتقل کنند تا از طیف کاملی از محصولات اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند پروتکل‌های وام غیر حضانتی، مبادلات غیرمتمرکز و دارایی‌های غیرمتمرکز (و حتی امکاناتی بیشتر) برخوردار شوند. در غیر این صورت، این نوع خدمات وام دهی رمزارزها و سرویس‌های تولید بازده (Yield Generating Services) تا حد زیادی برای دارندگان بیت کوین در دسترس نخواهند بود.

دیفای یک حوزه تازه و عالی است که منجر به روند صعودی اتریوم در تابستان شد. در زمان نوشتن این مقاله و براساس داده‌های دیفای پالس (DeFi Pulse)، حدود ۱۰.۵ میلیارد دلار سرمایه در قراردادهای هوشمند دیفای قفل شده است. این رشد، تا حدودی، به دلیل مکانیسم‌های جدید توزیع توکن رخ داده هست. مکانیزم‌هایی همچون واگذاری توکن‌های به اصطلاح حاکمیتی (Governance Tokens) که به دارندگان خود اجازه می‌دهند در مورد چگونگی به روزرسانی شبکه و نحوه استفاده از پروتکل‌ها رأی دهند.

wBTC محبوب‌ترین بیت کوین مصنوعی در شبکه اتریوم است و ۷۳.۶ درصد از این بازار را در اختیار دارد. renBTC و هوبی بی تی سی (hBTC) نیز به ترتیب با سهم ۱۸.۴ و ۴.۲ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

نوشته ۱.۲ میلیارد دلار بیت کوین مصنوعی در شبکه اتریوم اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید