اخبار ارز دیجیتال

۲۱ میلیارد دلار از ارزش حوزه دیفای (DeFi) از دست رفت

۲۱ میلیارد دلار از ارزش حوزه دیفای (DeFi) از دست رفت

در حالی که سقوط گسترده ارزش بازارهای رمزارز را شاهد هستیم، اکوسیستم مالی غیرمتمرکز یا حوزه دیفای (DeFi) بیش از ۲۱ میلیارد دلار از ارزش خود را طی هفته گذشته از دست داده است.

آمارها نشان می‌دهند کل ارزش قفل شده (TVL) بازار دیفای که در تاریخ ۱۱ می به ۸۷ میلیارد دلار رسیده بوده، پس از سقوط بازارهای رمزارز تا ۶۶ میلیارد دلار کاهش یافته است. بنابر آمارهای هفتگی شاخص کل ارزش قفل شده دیفای ۴۲ درصد کاهش یافته است.

اکوسیستم مالی از آغاز سال ۲۰۲۱ یک موضوع بسیار پرطرفدار بوده است، چرا که سرمایه‌های قفل شده در این بازار تنها طی چند ماه چندین میلیارد دلار افزایش یافت. بر اساس داده‌های دیفای پالس (Defipulse) سه شنبه هفته گذشته کل ارزش قفل شده در دیفای با رسیدن به سطح ۸۷ میلیارد دلار فاصله چندانی تا سه رقمی شدن نداشت.

کل ارزش قفل شده در دیفای (DeFi)

کل ارزش قفل شده در دیفای

اما هشت روز بعد و در ۱۹ می، TVL با کاهشی ۲۴ درصدی به ۶۶.۶ میلیارد دلار کاهش یافت. برای مثال دارایی‌های رمزارزی همچون اتریوم (Ethereum)، بایننس کوین (BNB) و خیل عظیمی از توکن‌های ERC-20 که تا کنون ضرب شده‌اند، بخش زیادی از ارزش خود را طی سه روز گذشته از دست دادند. در این میان اتریوم و بایننس کوین به ترتیب ۳۰ و ۲۶ درصد از ارزش خود را طی روز گذشته از دست دادند.

توکن‌های بومی پروژه‌های دیفایی همچون یونی سواپ (UNI) نیز با افت چشمگیر ارزش مواجه شدند. برای مثال یونی طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۷ درصد از ارزش خود را از دست داد. تنها توکن‌های دیفایی که طی ریزش بازار ارزش خود را از دست نداده‌اند استیبل کوین‌هایی همچون دای (DAI)، یو‌اس‌دی کوین (USDC) و تتر (USDT) هستند که از پشتوانه فیات برخوردار می‌باشند.

لیست برترین پروژه های دیفای (DeFi)

برترین پروژه های دیفای

حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز همچنان بالا است

در زمان انتشار این مطلب، آمارهای دیفای پالس نشان می‌دهند که پروژه آوه (AAVE) بیشترین سلطه را در بازار دیفای دارد به طوری که این پروتکل ۱۴.۹۱ درصد از TVL حوزه دیفای را در اختیار دارد. با این حال آمارهای روزانه نشان می‌دهند که میکر (Maker) 20 درصد، آوه ۱.۶۵ درصد، کامپاند (Compound) 9.9 درصد و پالی گان (Polygon) 1.7 درصد از کل ارزش قفل شده خود را از دست داده‌اند.

هرچند دون آنالیتیکز (Dune Analytics)، نشان می‌دهد که حجم صرافی‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکز طی ۷ روز گذشته به ۴۱ میلیارد دلار رسیده است. این بدان معناست که حجم معاملات دکس (DEX) در تمام طول سال در بالاترین سطح خود قرار داشته است.

این داده‌ها نشان می‌دهند که صرافی یونی سواپ جایگاه اول را در میان ۱۶ پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز در اختیار داشته است. یونی سواپ ۵.۵ میلیارد از حجم معاملاتی و سوشی سواپ نیز ۲.۷ میلیارد دلار از این بازار را در اختیار داشته‌اند.

نوشته ۲۱ میلیارد دلار از ارزش حوزه دیفای (DeFi) از دست رفت اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا