اخبار ارز دیجیتال

۵ رمزارزی که هنوز استخراجشان با کامپیوترهای شخصی سودآور است

رمزارزهای قابل استخراج با کامپیوتر شخصی کدامند؟

استخراج برای اکثر کوین‎ها یک فعالیت سخت و سنگین محسوب میشود. بنابر پیچیدگی های الگوریتم، استخراج بسیاری از کوین‎ها توسط کارتهای گرافیک امکان پذیر است. اما هنوز و همچنان پروژه هایی وجود دارند که یا به تازگی شروع به کار کرده اند و یا تصمیم روشن خود را مبنی بر حمایت از ماینرهای CPUیی اعلان داشته اند.

قاعده کلی پشت استخراج توسط CPU مبتنی بر “یک پردازنده، یک رای” استوار است، همان قاعده ایی که در وایت پیپر بیت کوین توسط آفریننده آن ساتوشی ناکاموتو عنوان شده است. قاعده ایی که خیلی زود برای بیت کوین شکسته شد، اما هنوز هم کوین هایی بر این اصل استوار هستند.

استخراج استخری یا تکی؟

اجماع نظر در سال ۲۰۲۰ این است که استخراج انفرادی منسوخ خواهد شد اما برای کوین های جدید یا آن دسته از کوین هایی که از اقبال کمتری نزد حامیان ارزهای رمزپایه برخوردارند، استخراج انفرادی بواسطه CPU میتواند همچنان برای اخذ پاداش حل بلاک کارگشا باشد.

دلیل این امر این است که استخراج، دریافت پاداش را تضمین نمی‌کند، اما یک بازی شانس است. ممکن است برای یک ماینر انفرادی، یافتن و حل یک بلاک اتفاق بیفتد و اما ممکن است این موضوع هیچگاه برایش میسر نگردد.

با ورود به استخراج استخری، درصد بالاتری برای کسب پاداش بلاک در اختیار شما قرار می گیرد. یک استخر میتواند از تعداد بسیاری از استخراج کنندگان تشکیل شده باشد و همه اینها به افزایش هشریت شما کمک میکند. وقتی استخر به اندازه کافی بزرگ باشد، احتمال بیشتری برای حل یک بلاک وجود دارد. پس از آن پاداش به طور متناسب بین مشارکت کنندگان توزیع میشود.

استخراج استخری بدان معنی است که CPU شما شانس کسری از پاداش بلاک را دریافت میکند و با گذشت زمان به یک میزان خاص از رمزارز دست می یابد. حل یک بلاک بطور کل، اگر چه مقدار بیشتری پاداش به همراه خواهد داشت، اما فقط براساس احتمالات نجومی، میتواند اتفاق بیفتد.

پردازنده نسبتاً پیشرفته Intel i7 در دسترس مصرف کننده میباشد. قیمت خرده فروشی آن برای پردازنده به تنهایی ۵۷۰ تا ۷۵۰ دلار میباشد و درصورت تعبیه در لپ تاپ کمی بیشتر خواهد بود.

این پردازنده در شکل i7 8700 برای الگوریتم جدید مونرو یعنی RandomX، توانی معادل ۲٫۳۶ KH/s تولید میکند. همچنین مدل Intel Core i7 5820K توان پردازشی معادل ۱۹۲٫۷ H/s را برای استخراج الگوریتم CryptoNight تولید میکند، که هنوز هم یکی از الگوریتم های گسترده توزیع شده برای استخراج سکه های کوچکتر است.

از لحاظ تئوری، این قدرت هش متوسط میتواند برای سکه های مونرو یا کوچکتر مورد استفاده قرار گیرد. بااین حال، پردازنده های پیشرفته تر و قدرتمند تر نیز احتمالاً به مسابقه ماینینگ می پیوندند.

بهترین رویکرد، استفاده از تجهیزات ماینینگ دسته دوم در دسترس است و اینکه آیا استفاده از لوازم الکترونیکی دسته دوم خود ایده خوبی خواهد بود جای تامل دارد. گذشته از آن، فهرست کوین ها ممکن است تغییر کند، و برخی از شبکه ها ممکن است به طور موقت برای ماینینگ دشوارتر شوند.

وبسایت Curated list نمونه هایی از کوین های مناسب استخراج توسط CPU را در اختیار شما قرار میدهد، هر چند جزئیات مختلف و پاداش بالقوه دارد.

خطرات و احتیاط ها

هنوز تخمین زدن اینکه کدام سکه ارزش استخراج را دارد دشوار است. ماشین حساب‎ها به طور مداوم فیلتر کرده و درحال افزایش است. بااین حال با این هشدار که نرخ‎های مطلوب پیشنهادی ممکن است گمراه کننده باشند، روبرو هستید. تخصیص منابع به یک پروژه کاملاً جدید همیشه یک تیراندازی در تاریکی است و ممکن است استخراج باتوجه به هزینه های برق و خرابی پردازنده، کاری بیهوده باشد.

ریسک قیمت بازار بزرگترین عامل در تحلیل نهایی است. امکان فروش سکه های استخراج شده یا مبادله آنها با سایر ارزهای رمزپایه موجود، تجزیه و تحلیل در مورد اینکه آیا روند استخراج سکه سودآور بوده است را کامل می کند. نکته حائز اهمیت آن است که ماشین حساب های ماینینگ معمولاً سودآوری را در زمان محاسبه، مدنظر قرار میدهند.

در گذشته، ماینرها بر اساس نگه داشتن پاداش های بلاک، به دستاوردهای عظیمی رسیده اند. رونق در همه آلتکوین‎ها در سال ۲۰۱۷ به ماینرهای در مقیاس کوچک اجازه میداد بخشی از پاداش‏‌ها را نگه داشته و به این ترتیب به سودهای عجیب و غریب دست یابند.

اما در سال ۲۰۲۰، تصمیم برای ماینینگ از طریق CPU ممکن است بازی سکه و دلار باشد. افزایش هشریت، افزایش نرخ سربه سری و نیز افزایش سودآوری را میتواند بهمراه بیاورد. این نرخ برای مونرو، تقریباً به ۲۳ KH/s میرسد، که باید حداقل دو پردازنده قدرتمند یا تعداد معدودی از پردازنده های بیکار به کار گرفته شود. بسته به اینکه آیا لوازم الکترونیکی ارزان قیمت در دسترس است یا خیر، این عملیات ممکن است بازدهی خود را بر اساس قیمت XMR به حدود ۴۰ دلار برساند.

رمزارزهای قابل استخراج با کامپیوتر شخصی کدامند؟

نیازی به گفتن نیست که مونرو (XMR) همچنان داغ ترین رمزارز مناسب برای استخراج با کامپیوتر شخصی است. دیگر کوین های شناخته شده و مناسب ماینینگ از طریق CPU که در دسترس هستند شامل نروا (XNV)، “بهترین” سکه گزارش شده برای استخراج CPU است. ما همچنین RavenCoin ،Haven Protocol و Webchain را به دلیل هشریت نسبتاً کم‌شان و سودآوری بالقوه در سال ۲۰۲۰ زیر نظر خواهیم داشت.

منبع: bitcoinist

۵ رمزارزی که هنوز استخراجشان با کامپیوترهای شخصی سودآور است

نوشته ۵ رمزارزی که هنوز استخراجشان با کامپیوترهای شخصی سودآور است اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا