اخبار ارز دیجیتال

جای خالی بیت کوین ! بانک های لبنانی در آتش میسوزند

جای خالی بیت کوین در لبنان بیشتر از همیشه احساس میشود

یک فرد در طی درگیری خشونت‌آمیز بین معترضان و ارتش لبنان کشته شده‌است. این قیام، در ادامه اعتراضات ضد دولتی است که از سال گذشته آغاز شده‌است.

این ناآرامی‌های مدنی از میان بدترین کشور خاورمیانه از منظر بحران مالی بیرون می‌آید. با سقوط پوند لبنان در طی شش ماه گذشته و کاهش قدرت خرید مردم، بانک‌ها یک‌بار دیگر مورد هجوم مردم قرار گرفته‌اند.

معترضان لبنانی به بانک‌ها حمله میکنند

هزاران شهروند لبنانی دوباره به خیابان‌ها ریختند و احساسات ضد دولتی خود را در بازگشت به اقدام مستقیم از روز یکشنبه ابراز داشته‌اند. همانطورکه پیش از این گزارش شده است، جنبش اعتراضی علیه شرایط زندگی در این کشور در ماه اکتبر آغاز شده است.

قرنطینه‌های ناشی از ویروس کرونا در هفته‌های اخیر، مخالفت‌ها و اعتراضات مردمی را آرام کرده بود. بااین حال، اعتراضات خیابانی روز یکشنبه در بیش از ۲۰ مکان در سراسر کشور از سر گرفته شد.

هفته گذشته، دولت این کشور لایحه کمک‌های معیشتی مورد نیاز را به تعویق انداخت. باوجود قرنطینه ایجاد شده به دلیل شیوع ویروس کرونا، وقوع بدترین بحران اقتصادی لبنان باعث بازگشت تظاهرات های ضد دولتی شد. در بحران جاری، افول پول ملی و محدودیت های سختگیرانه در برداشت های بانکی و تبدیل به ارزهای خارجی مشاهده شده است.

به نقل از الجزیره درگیری‌ها بین ارتش لبنان و معترضان در شهر شمالی طرابلس منجر به زخمی شدن ده‌ها نفر و کشته شدن یک نفر شده است. خواهر فواز فواد ال سمن، یکی از کسانی که در تظاهرات شرکت کرده بود، از طریق فیسبوک اعلام کرد که برادرش توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که خود ارتش مدعی است که تیرهای واقعی بطور مستقیم علیه معترضان استفاده نشده است. این گزارش ادعا می‌کند که تنها گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور به طور مستقیم بر علیه تظاهر کنندگان به کار گرفته شده‌است. در همان حال، ارتش مرگ یک معترض را تایید کرد و افزود که ۵۴ تن از پرسنل ارتش نیز مجروح شده‌اند.

در میان درگیری‌های خشونت‌بار، بانک‌ها دوباره به یک هدف عمومی برای تظاهر کنندگان تبدیل شده‌اند. حداقل پنج بانک از طریق کوکتل مولوتف مورد حمله قرار گرفته است. یکی از تحلیلگران بازار بیت‌کوین، ویدئویی از آنچه که به نظر می‌رسد یک بانک لبنانی است که در شعله‌های آتش در حال غرق شدن است، را در توئتر منتشر کرده است.

مردم ناامید ممکن است به دنبال راه‌حل‌های خاص باشند

با کاهش قدرت خرید شهروندان لبنانی که در پی اتخاذ سیاست‌های بانکی ایجاد شده است و دسترسی شهروندان به پول خودشان را محدود کردند، مردم به طور فزاینده‌ای نومید شده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که یک معترض یک پیام تهدیدآمیز به رهبران این کشور از طریق ویدئویی از طرابلس ارسال کرد و گفت:

این نامه‌ای است به هر سیاست‌مدار فاسد … وقتی مردم لبنان گرسنه می‌شوند، ما می‌خواهیم شما را یکی پس از دیگری حذف کنیم.

اگرچه مطمئناً پذیرش بیت‌کوین به‌عنوان راه حلی برای تمام مشکلاتی که لبنان درحال حاضر با آن روبرو است با تردید مواجه است، اما قابلیت رمزارزها این نکته را یادآوری میکند که در واقع راه دیگری برای در اختیار گرفتن کنترل دارایی‌ها در دست خودتان وجود ندارد. در حالی که موسسات بانکی به سادگی میتوانند وجوه در اختیار خود را برای محدود کردن کارآیی اقدامات معترضین بکار گیرند، هیچ یک از این متولیان قادر به سوءاستفاده از قدرت خود در شبکه بیت کوین نخواهند بود.

با توجه به نگرانی عمومی مردم لبنان، بانکها به یک هدف ثابت برای جنبش ضد دولتی مردم تبدیل شده‌اند. این شرایط در نهایت ممکن است برای رشد احساسات در جهت طرفداری از بیت‌کوین هدایت شود.

درحال حاضر، داده‌های UsefulTulips.com نشان میدهد که معاملات همتا به همتای بیت‌کوین در پلتفرم‌هایی مانند لوکال بیت‌کوین در لبنان بسیار پائین است و در بسیاری از هفته‌های اخیر، حتی کمتر از ۱۰۰۰ دلار را شاهد بوده‌اند.

🗓

نوشته جای خالی بیت کوین ! بانک های لبنانی در آتش میسوزند اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا