تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024
3

لورس :حجم معاملات در تریدینگ ویو + معرفی بهترین اندیکاتورها

  • کد خبر : 2629720
  • ۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۳
لورس :حجم معاملات در تریدینگ ویو + معرفی بهترین اندیکاتورها
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

حجم معاملات در تریدینگ ویو + معرفی بهترین اندیکاتورها حجم معاملات در تریدینگ ویو اطلاعات بسیار ضروری‌ای را به تریدر می‌دهد که برای همۀ افراد قابل دسترسی است؛ پس بهتر است در زمان تحلیل و ترید، این مولفۀ بسیار مهم را نیز بررسی کنید؛ زیرا تمام روندها در بازارهای مالی با داشتن حجم در جریان هستند. خوشبختانه به دلیل مهم بودن این مولفه اندیکاتورهای بسیاری طراحی و منتشر شده است که حجم را از زوایای مختلف بررسی کرده و توسط تحلیلگران مورداستفاده قرار می‌گیرند. درصورتی‌که شما هم حجم معاملات را در فرایند تحلیل مهم می‌دانید، این مقاله را با دقت مطالعه کنید؛ زیرا قرار است با چند اندیکاتور مهم در این زمینه آشنا شوید و نحوۀ استفاده از آن‌ها را نیز یاد بگیرید.
اهمیت حجم معاملات حجم معاملات درحقیقت به میزان تبادلات دارایی در بازه‌های زمانی مختلف اشاره دارد، از آنجایی که میزان عرضه و تقاضای تعیین‌شده در طی تبادلات ارزش هر دارایی را تعیین می‌کند، حجم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
در حقیقت، حجم بالا برای خرید که با میله‌های سبز در اندیکاتور حجم مشخص می‌شود، میزان تقاضا برای دارایی موردنظر را نشان می‌د..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

حجم معاملات در تریدینگ ویو + معرفی بهترین اندیکاتورها

حجم معاملات در تریدینگ ویو اطلاعات بسیار ضروری‌ای را به تریدر می‌دهد که برای همۀ افراد قابل دسترسی است؛ پس بهتر است در زمان تحلیل و ترید، این مولفۀ بسیار مهم را نیز بررسی کنید؛ زیرا تمام روندها در بازارهای مالی با داشتن حجم در جریان هستند. خوشبختانه به دلیل مهم بودن این مولفه اندیکاتورهای بسیاری طراحی و منتشر شده است که حجم را از زوایای مختلف بررسی کرده و توسط تحلیلگران مورداستفاده قرار می‌گیرند. درصورتی‌که شما هم حجم معاملات را در فرایند تحلیل مهم می‌دانید، این مقاله را با دقت مطالعه کنید؛ زیرا قرار است با چند اندیکاتور مهم در این زمینه آشنا شوید و نحوۀ استفاده از آن‌ها را نیز یاد بگیرید.

حجم معاملات در تریدینگ ویو + معرفی بهترین اندیکاتورها

اهمیت حجم معاملات

حجم معاملات درحقیقت به میزان تبادلات دارایی در بازه‌های زمانی مختلف اشاره دارد، از آنجایی که میزان عرضه و تقاضای تعیین‌شده در طی تبادلات ارزش هر دارایی را تعیین می‌کند، حجم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

در حقیقت، حجم بالا برای خرید که با میله‌های سبز در اندیکاتور حجم مشخص می‌شود، میزان تقاضا برای دارایی موردنظر را نشان می‌دهد؛ پس با سبز و بلند بودن میله در یک بازۀ زمانی می‌توان به این نتیجه رسید که تقاضا برای دارایی موردنظر زیاد است؛ بنابراین احتمال افزایش قیمت آن دارایی وجود دارد؛ درحالی‌که در صورت بالا بودن میزان عرضه احتمالاً با افت قیمت مواجه خواهیم بود. بالا بودن حجم عرضه معمولاً با میله‌هایی قرمزرنگ مشخص می‌شود هرچند قرمز یا سبز بودن میله‌های حجم به رنگ کندل‌ها وابسته است و رنگ کندل‌ها در حقیقت با توجه به قیمت دارایی در زمان باز و بسته شدن کندل تعیین می‌شود و نه میزان دارایی، اما به هر حال می‌توان این حقیقت را از آن دریافت کرد که وقتی میزان تقاضا برای یک دارایی زیاد باشد، قیمت آن دارایی نیز با گذشت زمان افزایش خواهد یافت.

اهمیت حجم معاملات

فیلتر حجم معاملات در تریدینگ ویو

زمانی‌که شما بخواهید براساس حجم معاملات دارایی‌های مختلف، معاملات خود را انجام دهید و یا بخشی از استراتژی شما بر این اساس باشد، باید بتوانید در مدت زمان کوتاهی دارایی‌های موردنظر خود را از میان تعداد بسیار زیاد دارایی‌ها پیدا کنید و بررسی‌های بیش‌تر را تنها بر روی همان چند جفت‌ارز یا هر دارایی دیگری انجام دهید.

به‌عنوان مثال، فرض کنید قصد دارید تنها چارت‌هایی را بررسی کنید که حجم معاملات اخر آن‌ها دوبرابر معاملات روزهای قبل است. برای پیدا کردن این دسته از دارایی‌ها نمی‌توانید تمام جفت‌ارزها، رمزارزها و… را بررسی کنید و پس از بررسی حجم آن‌ها دارایی‌های موردنظر را برای تحلیل بیش‌تر جدا کنید؛ زیرا این کار زمان و انرژی شما را هدر می‌دهد.

بررسی حجم معاملات در تریدینگ ویو این شانس را به شما می‌دهد که فیلترهایی را بر روی لیست دارایی‌های مختلف انجام دهید. درحقیقت، سایت تریدینگ ویو امکان فیلتر کردن دارایی‌های مختلف با ویژگی‌های متفاوت را در اختیار کاربران خود قرار داده است که می‌توانید از آن استفاده کنید. برای این کار وارد حساب کاربری خود در سایت تریدینگ ویو شوید و سپس از تب «Products» بر روی گزینۀ «Screeners» کلیک کنید و در نهایت یکی از بازارهای موجود در لیست را انتخاب کنید.

فیلترها

حجم معاملات در تریدینگ ویو + معرفی بهترین اندیکاتورها

کاری که باید در این مرحله انجام دهید، این است که بر روی گزینۀ آبی‌رنگ «Filters» در نوار بالای صفحه و در بخش سمت راست کلیک کنید تا با این کار بتوانید تنظیمات لازم برای جدا کردن دارایی‌های موردنظر خود را در اختیار داشته باشید. توجه داشته باشید که با این کار شما در تلاش هستید که با بررسی حجم معاملات در تریدینگ ویو، دارایی‌هایی با ویژگی‌های خاص را از لحاظ حجم برای بررسی بیش‌تر جدا کنید.

فیلترهای حجم معاملات

در این مرحله می‌توانید فیلترهای موردنظر خود را اعمال کنید تا لیستی از ارزهایی تنظیم شود که با ویژگی‌های مورد نظر شما تعیین شده است؛ زیرا در حالت پیش‌فرض لیست تمامی دارایی‌ها باتوجه به بازار انتخابی تکمیل است. ابتدا تب «All» را انتخاب کنید و سپس در نوار جست‌وجو نام فیلتری که قصد دارید اعمال کنید را وارد کنید. با این کار، اندیکاتورهایی که مربوط به لغت واردشده هستند، ظاهر خواهند شد و حالا شما می‌توانید فیلترها را براساس نیاز و استراتژی خود شخصی‌سازی کنید.

همان‌طورکه می‌بینید، فیلترهای حجم (Volume)، حجم متوسط ۱۰، ۳۰، ۶۰ و ۹۰ روزه و همچنین حجم نسبی (Relarive Volume) ازجمله فیلترهای پرکاربرد هستند که می‌توانید براساس استراتژی خود مقادیر آن‌ها را تنظیم کنید. به‌عنوان مثال، با درگ کردن و کشیدن اهرم‌های موجود در مقابل فیلتر Volume در یک محدوده (مثلاً ۸۰K الی ۹۰K)، تنها دارایی‌هایی برای شما به نمایش در می‌آیند که حجم معاملات آن‌ها در این محدوده قرار می‌گیرند.

همچنین برای فیلترکردن حجم نسبی می‌توانید ابتدا یکی از گزینه‌های مقابل آن را از منوی موجود انتخاب کنید. این گزینه‌ها شامل: بیش‌تر از(Above)، برابر(Equal)، کم‌تر از (Below) و… هستند که هر تریدر و تحلیلگر می‌تواند بنا به نیاز خود تنظیم کند. به‌عنوان مثال، با تنظیم گزینۀ Above با مقدار ۲، تریدینگ ویو لیستی از دارایی‌هایی که حجم نسبی آن‌ها دوبرابر حجم‌های گذشته بوده است را برای شما لیست خواهد کرد. حالا شما می‌توانید با بررسی چند ارز دیجیتال یا هر نوع دارایی دیگر تحلیل خود را انجام داده و سفارش خود را با اطمینان ثبت کنید.

فیلترهای تریدینگ ویو

همچنین، امکان تنظیم تایم‌فریم و دارایی‌های موردنظر نیز برای کاربران فراهم شده است؛ به عبارت دیگر، پس از تنظیم فیلترها می‌توانید تایم‌فریم را تنظیم کنید. با این کار تنها دارایی‌هایی برای شما به نمایش در می‌آیند که حجم (مثلاً) چهارساعتۀ آن‌ها دارای ویژگی‌های موردنظر شما باشد؛ البته باید بدانید که برای انتخاب تایم‌ فریم‌های کوچک‌تر از روزانه باید حساب کاربری خود را در تریدینگ ویو ارتقا دهید.

شما همچنین می‌توانید دارایی‌ها را نیز فیلتر کنید؛ به‌عنوان مثال، پس از تنظیم فیلترها و مشاهدۀ لیست دارایی‌ها تنها جفت‌ارزهایی را مشاهده کنید که دارای تتر یا بیت کوین یا دلار آمریکا و یا هر دارایی دیگری باشند.

اندیکاتورهای تریدینگ ویو

اندیکاتور حجم افقی در تریدینگ ویو

اندیکاتور

اندیکاتور Volume Profile در تریدینگ ویو

اکثر اندیکاتورهای بررسی حجم معاملات در تریدینگ ویو طوری طراحی شده‌اند که این مسئله را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی می‌کنند؛ اما در اندیکاتور Volume Profile حجم در قیمت‌های مختلف بررسی شده است.

برای آنکه از این اندیکاتور فوق‌العاده کاربردی استفاده کنید، پس از باز کردن نمودار قیمتی دارایی موردنظر خود در وبسایت تریدینگ ویو، باید بر روی تب اندیکاتورها (Indicators) در نوار بالای صفحه کلیک کنید و سپس در لیست اندیکاتورها به دنبال اندیکاتور Volume Profile باشید. برای راحتی کار، می‌توان نام اندیکاتور را در نوار جست‌وجو تایپ کرد و بر روی نام اندیکاتور موردنظر کلیک کرد.

با این کار، اندیکاتور Volume Profile بر روی نمودار قیمتی اعمال خواهد شد و حالا امکان استفاده و تحلیل اطلاعات به کمک آن برای تحلیلگران و تریدرها مهیا می‌شود.

اندیکاتور volume profile

با اعمال اندیکاتور بر روی نمودار قیمتی مشاهده خواهید کرد که میله‌های اندیکاتور با طول‌های مختلف به صورت افقی و در سمت راست نمودار قیمتی تشکیل خواهند شد. درواقع، این میله‌ها حجم معاملات را در قیمت‌های مختلف نشان می‌دهند؛ اما یک نقطۀ بسیار مهم در این اندیکاتور وجود دارد که کاربرد اصلی آن را در بر می‌گیرد. همان‌طورکه در تصویر هم می‌بینید، یک میلۀ نارنجی‌رنگ افقی طولی بلندتری نسبت به سایر میله‌های حجم دارد و این موضوع اطلاعاتی را در رابطه با نمودار قیمتی به ما خواهد داد. درحقیقت این اندیکاتور به ما نشان می‌دهد حجم معاملات در تریدینگ ویو از ابعاد مختلف بررسی می‌شود و اندیکاتورهای مختلفی برای این کار وجود دارد.

در نقطه یا قیمتی که این میلۀ نارنجی‌رنگ تشکیل شده است، بیش‌ترین حجم معاملات صورت گرفته است؛ بنابراین می‌توان چنین گفت که این محدودۀ قیمتی همانند یک حمایت یا مقاومت قوی عمل خواهد کرد و می‌توان در زمان تحلیل نمودارهای قیمتی از آن استفاده کرد. در ادامه، نحوۀ استفاده از این اندیکاتور را به کمک یک مثال بیش‌تر شرح خواهیم داد.

اندیکاتور volume profit

همان‌طورکه در این نمودار مشاهده می‌کنید، خط نارنجی‌رنگ یک محدودۀ بسیار قوی را تعیین کرده است که حجم معاملات در آن قیمت در بالاترین میزان بوده است. روند اصلی نمودار قیمتی نزولی است؛ زمانی‌که قیمت به میلۀ نارنجی‌رنگ رسیده است، حجم معاملات در بیش‌ترین حالت خود قرار گرفته بود؛ بنابراین در این محدوده مشاهدۀ یک سیگنال صعودی یا نزولی می‌تواند مسیر را به تحلیلگر نشان دهد و به او کمک کند تا سود مناسبی دریافت کند.

در این محدوده (محدودۀ تشکیل میلۀ نارنجی‌رنگ) یک کندل قرمز با بدنۀ بلند تشکیل شده است، با توجه به حجم بالای معاملات در این محدوده نیز می‌توان گفت که افراد بسیاری در این محدودۀ قیمتی اقدام به فروش کرده‌اند و به این ترتیب باید انتظار افت بیش‌تر قیمت را داشته باشیم. همان‌طورکه در تصویر هم مشاهده می‌کنید، افت قیمت ادامه‌دار بوده است و حتی درصورتی‌که شما موفق به دریافت سیگنال افت قیمت (شروع روند نزولی) در قلۀ روند نشده باشید، می‌توانید با اطمینان بالا سود کم‌تر اما مطمئن‌تری را به کمک این سیگنال و اندیکاتور دریافت کنید.

در ادامه نیز وقتی باز قیمت به این محدوده برسد، از آنجایی که افراد زیادی در این قیمت اقدام به معامله کرده‌اند، احتمالاً باز هم شاهد تحرکات قیمتی خواهیم بود. به عبارت دیگر، در صورت رشد قیمت و رسیدن قیمت لحظه‌ای به این محدوده و قیمت امکان دارد که این محدوده باز هم به صورت یک مقاومت قوی عمل کند و قیمت کاهش یابد و یا اینکه پس از رسیدن قیمت به این محدوده، با توجه به شرایط بازار و بالا بودن تقاضا، این محدوده با قدرت شکسته شود و قیمت صعود کند که در این حالت می‌توان یک معاملۀ خرید باز کرد و از افزایش قیمت به سود رسید. مهم این است که بدانید این محدودۀ قیمتی باید به دقت بررسی شود.

 اندیکاتور volume profile

اندیکاتور حجم تریدینگ ویو

همان‌طورکه پیش از این نیز اشاره شد، برای آنکه قیمت در جریان باشد و نوسانات قیمتی را شاهد باشیم، باید معاملات خرید و فروش براساس عرضه و تقاضا وجود داشته باشد؛ در غیر این صورت قیمت تغییر نخواهد کرد. حتی اگر تمامی موارد برای تحرک قیمتی (رسیدن به حمایت یا مقاومت، شکستن خط روند، واگرایی و …) رخ دهند، تا زمانی‌که حجم معاملات کافی نباشد، نمی‌توان روند خاصی را در بازار مشاهده کرد؛ بنابراین می‌توان این پارامتر را به‌عنوان سوخت حرکت قیمت به حساب آورد.

حالا که با اهمیت این مؤلفه آشنا شدید، بهتر است اندیکاتور اصلی آن را که میزان حجم معاملات دارایی‌های مختلف را نشان می‌دهد، بشناسید. این اندیکاتور در اصل یک اسیلاتور است که در پایین نمودار قیمتی نشان داده می‌شود. برای فعال کردن این اندیکاتور (یا اسیلاتور) باید بر روی تب «اندیکاتور» در نوار بالای صفحه در تریدینگ ویو کلیک کنید و سپس در پنجره‌ای که برای شما باز می‌شود، عبارت «Volume» را در نوار جست‌وجو تایپ کنید تا بتوانید اندیکاتورهای مختلف را در زمینۀ حجم مشاهده کنید. از آنجایی که ما به دنبال اندیکاتور حجم ساده و معمولی هستیم، اندیکاتور «Volume» را با کلیک کردن بر روی آن انتخاب می‌کنیم.

اندیکاتور تریدینگ ویو

همان‌طورکه در تصویر می‌بینید، اندیکاتور حجم به نمودار اضافه شده است، اما شما می‌توانید بنا به خواست خودتان تنظیمات این اندیکاتور را تغییر دهید تا بتوانید بیش‌ترین استفاده را از آن ببرید. در بخش بعدی، این تنظیمات را توضیح خواهیم داد.

تریدینگ ویو

برای اعمال تغییرات در اندیکاتور حجم معاملات در تریدینگ ویو باید ابتدا بر روی آیکن چرخ‌دنده در کنار نام اندیکاتور که در بالا و سمت چپ نمودار قرار گرفته است کلیک کنید. با کلیک بر روی آیکن تنظیمات، پنجره‌ای برای شما باز خواهد شد که می‌توانید تنظیمات موردنظر خود را بر روی آن اعمال کنید.

با انتخاب تب «Style» شما می‌توانید رنگ میله‌های قرمز و سبز اندیکاتور حجم و همچنین پررنگ یا کم‌رنگ بودن آن‌ها را با توجه به سلیقۀ خود تغییر دهید. همچنین، امکان فعال یا غیرفعال کردن میانگین حجم با کمک گزینۀ «Volume MA» که در تصویر هم مشخص شده است، وجود دارد. با انجام تغییرات در بخش «Style» می‌توانید بر روی گزینۀ «OK» در پایین پنجره کلیک کنید تا تغییرات بر روی اندیکاتور تثبیت شود و یا آنکه تب‌های دیگر را انتخاب کنید و پس از انجام تغییرات لازم در آن بخش‌ها بر روی گزینۀ OK کلیک کنید.

حجم معاملات در تریدینگ ویو

اگر توجه کرده باشید، پس از فعال کردن اندیکاتور حجم، میله‌های حجم با رنگ‌های قرمز و سبز کم‌رنگ ظاهر شدند و سپس ما رنگ آن‌ها را تغییر دادیم. کار دیگری که می‌توان انجام داد، فعال کردن میانگین متحرک حجم معاملات در تریدینگ ویو است که می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار تریدر قرار دهد. با این تنظیمات مهم، تریدر متوجه خواهد شد که اندازه و قدرت آخرین میلۀ حجم، از میانگین (مثلاً ۲۰ روز گذشته) بیش‌تر است یا خیر. با دانستن این موضوع تریدر می‌تواند میزان تاثیرگذاری حجم معاملات را پیش‌بینی کند. بدیهی است که با تشکیل چند میله با حجم‌هایی بالاتر از میانگین ۲۰ روز گذشته، می‌توان انتظار یک روند حرکتی به سمت افزایش و یا کاهش قیمت را داشت.

فعال کردن میانگین متحرک حجم در تب «Style» انجام می‌شود که در بخش پیش به آن اشاره کردیم؛ اما برای اعمال تنظیمات بر این ویژگی، باید ابتدا به بخش تنظیمات اندیکاتور حجم معاملات در تریدینگ ویو رفته و سپس تب «Input» را انتخاب کنید و حالا در کادر «MA Length» عدد میانگین را وارد کنید. به‌عنوان مثال، با انتخاب عدد ۳۰ میزان حجم ۳۰ میلۀ آخر با هم جمع شده و سپس بر عدد ۳۰ تقسیم می‌شود. اگر میلۀ آخر از این میانگین بالاتر باشد، به این معنا است که حجم در این بازه (با توجه به تایم‌فریمی که می‌تواند ۴ساعته، روزانه و … باشد) از متوسط ۳۰ روز گذشته بیش‌تر بوده است؛ یعنی میزان دارایی‌هایی که تبادل شده، بیش‌تر از متوسط یک ماه اخیر بوده است. بنابراین، می‌توان این نمودار را دقیق‌تر بررسی کرد. درنهایت و پس از انجام تمام تنظیمات باید بر روی گزینۀ OK کلیک کنید تا تغییرات تثبیت شوند.

حجم معاملات

کلام آخر

بررسی حجم معاملات در تریدینگ ویو و یا هر پلتفرمی که در زمان تحلیل و ترید از آن استفاده می‌کنید، به شما کمک می‌کند تا میزان معاملاتی را که در بازه‌های زمانی مختلف در حال انجام است، دیده و براساس آن آیندۀ قیمتی را پیش‌بینی کنید؛ زیرا این پارامتر در تمام طول روند اطلاعاتی را به ما می‌دهد. به‌عنوان مثال، درصورتی‌که حجم معاملات در نواحی حساسی همچون حمایت و مقاومت به میزان بالایی برسد، می‌تواند سیگنال برگشت روند و یا شکست نواحی را برای ما صادر کند و همچنین اگر در میانۀ روند حجم مناسب باشد، می‌توان به ادامۀ روند امیدوار بود؛ در غیر این صورت، احتمالاً روند تضعیف شده است و تغییر جهت خواهد داد.

سوالات متداول

حجم معاملات چیست؟

حجم معاملات به میزان تبادلات دارایی‌های مختلف در بازارهای مالی اشاره دارد و در تریدینگ ویو و بسیاری از دیگر پلتفرم‌ها قابل بررسی است.

آیا تنها یک اندیکاتور حجم معاملات در تریدینگ ویو وجود دارد؟

خیر، علاوه بر اندیکاتور حجم ساده، انواع مختلفی از اندیکاتور مربوط به حجم معاملات در تریدینگ ویو وجود دارد که این مؤلفۀ مهم را از زوایای مختلف بررسی می‌کند.

کاربرد اندیکاتور حجم Volume Profile چیست؟

اندیکاتور حجم Volume Profile در تریدینگ ویو به حجم معاملات در قیمت‌های متفاوت اشاره می‌کند. درحقیقت به کمک این اندیکاتور، تریدرها متوجه خواهند شد که حجم در قیمت‌های متفاوت به چه ترتیب بوده است.

ترتیبی که برای خواندن مقالات اندیکاتور حجم معاملات به شما پیشنهاد میکنیم: trade-volume حجم معاملات در تریدینگ ویو + معرفی بهترین اندیکاتورها volume حجم معاملات در بورس چیست؟ obv-indicator استراتژی اندیکاتور OBV در تحلیل تکنیکال mfi آموزش اندیکاتور MFI volume-indicator آموزش اندیکاتور حجم معاملات (Volume) هدیه ویژه :منبع : خانه سرمایه

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2629720

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها