تاریخ : سه شنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۲ Tuesday, 26 September , 2023
1

لورس :روش های بازیابی کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال در صورت فراموشی رمز

  • کد خبر : 2606625
  • ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۱
لورس :روش های بازیابی کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال در صورت فراموشی رمز
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

روش های بازیابی کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال در صورت فراموشی رمز احتمالاً تا به‌حال مطالب متعددی در رابطه با بازیابی کیف پول‌ ارز دیجیتال از طریق کلید خصوصی در وب‌سایت‌های مختلف مطالعه کرده‌اید. با کمی دانش در این‌باره در صورت عدم دسترسی به نسخه‌ی اصلی کیف پول‌تان می‌توانید به‌راحتی از طریق کلیدهای خصوصی بار دیگر به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید.
اما اگر گم شده‌ی شما کلید خصوصی بود، چه باید کرد؟ تا به‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر کلید خصوصی کیف پول دیجیتال خود را فراموش کنید یا آن را گم کنید، چطور می‌توانید بار دیگر به رمزارزهایی که در آن ذخیره کرده‌اید دسترسی داشته باشید؟ در این مقاله سعی کردیم روش‌هایی برای حل این مشکل مطرح کنیم؛ با ما همراه باشید.
کلید خصوصی چیست؟ کیف پول‌های ارز دیجیتال یا همان والت‌های رمزارز، برنامه‌های نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری هستند که برای مدیریت دارایی رمزارز از آن‌ها استفاده می‌شود. این سیستم‌ها انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌‌ها به‌صورت آنلاین دارایی و اطلاعات کاربران را ذخیره می‌کنند و برخی دیگر که سخت‌افزاری و فیزیکی هستند، از سیستم..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

روش های بازیابی کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال در صورت فراموشی رمز

احتمالاً تا به‌حال مطالب متعددی در رابطه با بازیابی کیف پول‌ ارز دیجیتال از طریق کلید خصوصی در وب‌سایت‌های مختلف مطالعه کرده‌اید. با کمی دانش در این‌باره در صورت عدم دسترسی به نسخه‌ی اصلی کیف پول‌تان می‌توانید به‌راحتی از طریق کلیدهای خصوصی بار دیگر به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید.

اما اگر گم شده‌ی شما کلید خصوصی بود، چه باید کرد؟ تا به‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر کلید خصوصی کیف پول دیجیتال خود را فراموش کنید یا آن را گم کنید، چطور می‌توانید بار دیگر به رمزارزهایی که در آن ذخیره کرده‌اید دسترسی داشته باشید؟ در این مقاله سعی کردیم روش‌هایی برای حل این مشکل مطرح کنیم؛ با ما همراه باشید.

بخوانید  پایان حواشی صرافی Thodex ترکیه / مدیر عامل به ۱۱۰۰۰ سال زندان محکوم شد!

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی چیست

کیف پول‌های ارز دیجیتال یا همان والت‌های رمزارز، برنامه‌های نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری هستند که برای مدیریت دارایی رمزارز از آن‌ها استفاده می‌شود. این سیستم‌ها انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌‌ها به‌صورت آنلاین دارایی و اطلاعات کاربران را ذخیره می‌کنند و برخی دیگر که سخت‌افزاری و فیزیکی هستند، از سیستم ذخیره‌ی سرد یا آفلاین استفاده می‌کنند.

تمامی این کیف پول‌ها دارای یک کد شناسایی هستند. اگر بخواهید به کیف پول خود ارز انتقال دهید یا اگر قرار باشد شخص دیگری به کیف پول شما رمزارز انتقال دهد، باید از طریق این آدرس عمومی که به آن کلید عمومی (Public Key) نیز گفته می‌شود؛ اقدام کنید. کلیدهای عمومی را می‌توان مانند شماره حساب بانکی دانست.

برخی از کیف پول‌ها ارز دیجیتال، در کنار کلید عمومی قابلیت تنظیم کلید خصوصی (Private Key) را نیز به کاربران خود ارائه می‌دهند. کلید خصوصی رمز عبور و راه دسترسی به کیف پول‌های ارز دیجیتال و دارایی داخل آن‌هاست.

بخوانید  بررسی اظهارات رئیس بانک مرکزی آمریکا در نشست جکسون هول؛ نرخ بهره باز هم افزایش می‌یابد؟

نوشته های مشابه

  • بازیابی کلید خصوصی کیف پول روش های بازیابی کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال در صورت فراموشی رمز ۱۱ شهریور ۱۴۰۲
  • کیف پول هارمونی وان لیست بهترین کیف پول هارمونی وان، معرفی ولت های ارز ONE ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

همچنین به‌دلیل این‌که در بلاکچین و شبکه‌ی رمزارزها افراد از طریق اطلاعات هویتی شناسایی نمی‌شوند؛ به‌نوعی کلید خصوصی راه اثبات مالکیت رمزارزهایی است که به کیف پول‌ها واریز می‌شوند. این کلیدها عبارت‌های رمزنگاری شده‌ی متشکل از تعدادی حروف و اعداد لاتین هستند. این عبارات چیزی شبیه به رمز کارت بانکی‌اند که برای نگهداری امن‌تر از دارایی رمزارز به‌وجود آمده‌اند.

اهمیت حفاظت از کلید خصوصی

اهمیت و روش‌های بازیابی کلید خصوصی

حفظ و نگهداری کلید خصوصی بسیار مهم است، زیرا دسترسی به کلید خصوصی کیف پول شما به معنای دسترسی آسان و سریع به تمامی دارایی رمزارزتان خواهد بود. روش‌های مختلفی برای نگهداری امن و مطمئن از کلید خصوصی وجود دارد. این روش‌ها در هر‌ یک از انواع کیف پول‌های دیجیتال متفاوت است.

در بیشتر کیف پول‌های آنلاین (کیف پول دسکتاپ، کیف پول موبایل، کیف پول تحت‌وب)، کلید خصوصی افراد به‌صورت آنلاین و در سرور مرکزی کیف پول ذخیره می‌شود. در این پلتفرم‌ها کلید‌های خصوصی برای امنیت بیشتر به‌طور رمزنگاری شده ذخیره می‌شوند. اما به‌هر حال ذخیره‌ی کلید خصوصی بر روی یک سرور متمرکز پر ریسک است؛ اگر این سیستم‌ها هک شوند، هکرها می‌توانند به کلیدهای خصوصی تمامی کاربران سیستم دسترسی پیدا کنند.

بخوانید  بهترین صرافی فیوچرز کدام است؟ معرفی صرافی فیوچرز برای ایرانی ها

اما برخی از این کیف پول‌ها نیز کلید خصوصی را در سیستم خود کاربر ذخیره می‌کنند. امنیت این پلتفرم‌های بسیار بیشتر از نوع اول کیف پول‌‌های آنلاین است که کلیدهای خصوصی را در سرور خود ذخیره می‌کنند.

در کیف پول‌های سخت‌افزاری هنگامی که برای اولین بار کیف پول را راه‌اندازی می‌کنید، علاوه‌بر کلید عمومی، کلید خصوصی نیز برای شما ایجاد می‌شود. کلیدهای خصوصی در این کیف پول‌ها به‌طور کامل در اختیار صاحب کیف پول است و بر روی هیچ سرور دیگری ذخیره نمی‌شود. فقط در صورتی‌که کیف پول شما مفقود شود و به دست شخص دیگری بیافتد، دارایی رمزارز شما در خطر خواهد بود.

در نوع کاغذی کیف پول‌های ارز دیجیتال کلید خصوصی شما بر روی یک کاغذ چاپ شده و در اختیارتان قرار می‌گیرد. در این سیستم‌ها نیز کلیدهای خصوصی از هک شدن به‌طور کامل در امان هستند؛ اما در صورت مفقود شدن کاغذ یا از بین رفتن آن، دیگر امکان دسترسی به دارایی خود را نخواهید داشت.

بخوانید  لیست‌شدن رمز ارز منتل (MNT) در صرافی پینگی

بازیابی کیف پول ارز دیجیتال با کلیدهای خصوصی

بازگردانی بازیابی کیف پول ارز دیجیتال با کلیدهای خصوصی

در صورتی‌که از کیف پول‌های آنلاین استفاده کنید، امکان دارد در اثر اتفاقاتی مانند سرقت یا خرابی سیستم‌های کامپیوتر یا تلفن همراه، شما دیگر به کیف پول ارز دیجیتال خود دسترسی نداشته باشید. برخی از کیف پول‌‌های آنلاین ارز دیجیتال از قابلیت عبارت Seed پشتیبانی می‌کنند. این عبارت یک کلید بازیابی است که معمولاً از ۱۲ کاراکتر تشکیل می‌شود. شما می‌توانید پس از نصب مجدد کیف پول بر روی هر سیستم دیگری از طریق عبارت Seed، به‌راحتی تمامی اطلاعات و دارایی کیف پول خود را بازیابی کنید.

اما تمامی کیف پول‌‌های رمزارز از عبارت Seed پشتیبانی نمی‌کنند. ولی این به معنای عدم وجود قابلیت بازیابی این والت‌ها نیست. در سیستم‌های این‌چنینی هنگام راه‌اندازی یک کلید بازیابی که به آن هش والت نیز گفته می‌شود، در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این کلیدها عموماً ۱۲ یا ۲۴ کاراکتر هستند. اگر به‌ هر دلیلی کیف پول ارز دیجیتال شما از دسترس‌تان خارج شود، با این کلید می‌توانید مجدداً آن را بازیابی کنید.

بخوانید  رمزارز سبز(Green Crypto) چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

روش های بازیابی کلید عمومی و خصوصی

تا به این‌جا مشخص شد که کلید خصوصی نقش بسیار مهم و اساسی برای محافظت از دارایی‌های رمزارز دارد و از طریق آن می‌توانیم کیف پول ارز دیجیتال از دست رفته را هم بازیابی کنیم. اما اگر خود کلید خصوصی به‌هر دلیلی از دسترس ما خارج شود؛ می‌توان آن را بازیابی کرد؟ در ادامه به بررسی روش‌هایی برای بازیابی کلید عمومی و خصوصی خواهیم پرداخت.

۱. اثبات با دانش صفر

اثبات با دانش صفر

ساز‌و‌کار اثبات با دانش صفر (Zero Knowledge Proof)، را در یک جمله می‌توان اثبات یک راز بدون داشتن هیچ‌گونه اطلاعات از آن بیان کرد. این روش اولین بار در سال ۱۹۸۰، توسط یک گروه ریاضی‌دان به‌وجود آمد. سپس در سال‌های ۱۹۸۵ و ۲۰۱۲ میلادی توسط ریاضی‌دانان و دانشمندان دیگر، تحولاتی در طرح اولیه‌ی آن ایجاد شد. در نهایت هم در سال ۲۰۱۶، پروژه‌ی ارز دیجیتال زی‌کش از این فناوری در سیستم خود استفاده کرد و پس از آن سایر پروژه‌های رمزارز نیز به مرور این فناوری را به‌منظور اثبات اطلاعات و هویت دیجیتالی در سیستم‌های بلاکچین خود استفاده کردند.

بخوانید  قیمت بیت‌کوین و ارز‌های دیجیتال امروز ۲۳ شهریور ۱۴۰۲ مشخص شد

در این الگوریتم کدهایی به‌عنوان ثابت کننده (prover) و کدهایی با عنوان تایید کننده (verifier) حضور دارند کد ثابت کننده باید به اثبات برساند که از راز مورد‌نظر اطلاع دارد. وظیفه‌ی کد تایید کننده نیز تایید داده‌هایی است که ثابت کننده منتشر کرده است.

از این روش می‌توان برای احراز و اثبات هویت دیجیتال بدون استفاده از رمزهای عبور استفاده کرد. به‌عبارت ساده‌تر، شما با استفاده از الگوریتم اثبات با دانش صفر (ZKP)، می‌توانید هویت دیجیتالی خود را به‌عنوان مالک دارایی رمزارز و اطلاعات موجود در کیف پول دیجیتال خود به سیستم پشتیبانی کننده‌ی آن ثابت کنید و مجدداً کیف پول خود راه‌اندازی کرده و به دارایی و اطلاع‌تان دست پیدا کنید.

لازم به ذکر است که این روش کاملاً امن است و اطلاعات شما در این الگوریتم به‌طور کامل رمزنگاری شده و محرمانه باقی می‌ماند. بنابراین بازیابی کلید خصوصی از این روش، کاملاً امن و مطمئن است و خطری اطلاعات و دارایی شما را تهدید نخواهد کرد.

بخوانید  ۷۵ درصد شرکت‌های اینترنت اشیا به دنبال اجرای بلاک چین هستند

۲. والت ریکاوری

والت ریکاوری برای بازیابی کلید خصوصی

فرایند ایجاد کلید خصوصی مانند توابع هش، فرایندی کاملاً یک‌طرفه است. در مقالات گذشته در رابطه با حدس زدن ورودی این توابع صحبت کرده بودیم. در مقاله تابع هش توضیح دادیم که اگر قصد داشته باشید از خروجی تابع هش ورودی آن را حدس بزنید، باید در یک بازه‌ی زمانی طولانی و سخت تمام حدسیات خود را به‌ هر شکل ممکن امتحان کنید تا شاید یکی از آن‌ها به‌طور تصادفی ورودی هش باشد. برای بازیابی کلید خصوصی نیز می‌توانید از این الگوریتم استفاده کنید؛ اما مسلماً انجام چنین ساز‌و‌کار پیچیده‌ای از عهده‌ی یک کاربر ساده‌ی ارز دیجیتال خارج است.

اما شرکت والت ریکاوری (Wallet Recovery)، برای کمک به کاربران به‌منظور بازیابی کلید خصوصی خود دست به‌کار شده است. سیستم‌های این مجموعه آخرین تراکنش‌های کیف پول را ملاک قرار داده و اطلاعات ثبت شده‌ی آن‌ها را با هزاران کلید خصوصی که امکان دارد یکی از آن‌ها کلید خصوصی والت شما باشد، انطباق می‌دهند. عبارتی که با تراکنش انجام شده مطابق باشد، بی‌شک کلید خصوصی گم شده‌ی والت شماست.

بخوانید  واچ لیست هفته؛ بررسی قیمت ۵ ارز دیجیتال مهم

اما باید بدانید که شرکت والت ریکاوری در ازای پاداش بازیابی کلید خصوصی، ۲۰ درصد از دارایی والت رمزارز شما را برداشت می‌کند و سپس کلید خصوصی‌تان را برای شما ارسال می‌کند.

۳. فایندر اوتر

فایندر اوتر

برای بازیابی کلید خصوصی گم‌ شده‌ی خود می‌توانید از ابزار یا برنامه‌ی فایندر اوتر (FinderOuter) نیز استفاده کنید. این ابزار نخستین و تنها اختراع برای بازیابی اطلاعات گم شده در دنیای دیجیتال نیست؛ اما یکی‌ از موفق‌ترین نسخه‌های برنامه‌‌های این‌چنینی بوده است.

یکی از دلایل موفقیت فایندر اوتر، سهولت استفاده از آن است. رابط کاربری ساده‌ی پیاده‌سازی شده در این برنامه، امکان استفاده از این پلتفرم را برای تمامی کاربران فراهم کرده است. بعد از دانلود فایندر اوتر از وب‌سایت‌های معتبر، می‌توانید اطلاعات اندک و جزیی از کلید خصوصی خود را که هنوز به خاطر دارید، با فرمت‌‌های دیجیتالی Base-58 یا Base-16 به فایندر اوتر انتقال دهید. سپس این برنامه با همان اطلاعات اندک کلید خصوصی شما را بازیابی خواهد کرد.

بخوانید  ارزهای گیفتو، تتر یورو و 4 ارز دیجیتال دیگر در آبان‌تتر لیست شدند

توسعه‌دهندگان این پلتفرم اعلام کرده‌اند که قصد دارند قابلیت‌هایی برای بازیابی درست و کامل عبارات Seed نیز مبتنی بر پروتکل BIP (پروپوزال بهبود بیت کوین) به فایندر اوتر اضافه کنند.

۴. هیپنوتیزم

بازبابی کلیدخصوصی باهیپنوتیزم

یک روش جالب و شاید تا‌ حدودی عجیب نیز برای بازیابی کلید خصوصی وجود دارد؛ روش هیپنوتیزم که طبق آمارها به نسبت استفاده از الگوریتم حدس تصادفی با استفاده از سیستم‌های شرکت والت ریکاوری، ۲۰ درصد موفقیت بیشتری داشته است. این روش توسط بیل میلر (Bill Miller)، یکی‌از سرمایه‌گذاران موفق جهان ابداع شده است. در روش هیپنوتیزم، با استفاده از حافظه‌ی تصویری افراد کلید خصوصی آن‌ها بازیابی می‌شود.

لازم به ذکر است که این شیوه نیز رایگان نیست و میلر در ازای ارسال کلید خصوصی شما، ۵ درصد از بیت کوین موجود در والت رمزارزتان را به‌عنوان دستمزد کار خود برداشت می‌کند. این میزان برای ارزهای دیجیتال دیگر که ارزش کم‌تری نسبت به بیت کوین دارند، بیشتر است.

بخوانید  جشن تولد صرافی ورسلند با ۳ گوشی شیائومی و یک دستگاه PS5

صحبت پایانی

همان‌طور که تا به اینجا مشخص شد؛ فرایند بازیابی کلید خصوصی روش‌‌های سخت و پر هزینه‌ای دارد. همچنین با توجه به محدودیت‌های دسترسی آی‌پی‌های ایرانی به پلتفرم‌ها و ابزارهای خارجی، امکان دسترسی به این وب‌سایت‌ها و ابزارها ممکن است از داخل کشور چندان آسان و سریع انجام نشود. بنابراین مثل همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

شما باید تمام تلاش خود را برای حفظ و نگهداری امن و مطمئن از کیف پول ارز دیجیتال خود و همچنین کلید خصوصی آن انجام دهید تا ناچار به استفاده از چنین روش‌هایی برای بازیابی دارایی رمزارز خود نشوید.

برچسب هاپیشرفته

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2606625

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها