تاریخ : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024
0

لورس :آشنایی با زبان های برنامه نویسی بلاک چین (زبان های برنامه نویسی ارز دیجیتال)

 • کد خبر : 2628125
 • ۰۸ آبان ۱۴۰۲ - ۸:۳۳
لورس :آشنایی با زبان های برنامه نویسی بلاک چین (زبان های برنامه نویسی ارز دیجیتال)
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

بلاک چین فناوری نوظهوری است که توانسته تحولات عظیمی را در صنایع مختلف ایجاد کند. برای ساخت برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند در بلاک چین لازم است به زبان‌های برنامه نویسی آن مسلط باشید. برای توسعه این شبکه، زبان‌های برنامه نویسی متعددی وجود دارد که هر کدام عملکرد و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند؛ بنابراین اگر ایده‌ای در حوزه بلاک چین دارید برای پیاده‌سازی آن باید به سراغ یکی از زبان‌های برنامه نویسی بروید. اما سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که کدام زبان برنامه نویسی مناسب است؟ در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با زبان برنامه نویسی بلاک چین آشنا کرده و بهترین آن‌ها را معرفی کنیم.
چرا انتخاب زبان برنامه نویسی بلاک چین مهم است؟ ساخت اپلیکیشن‌های جدید و توسعه آن‌ها نیازمند استفاده از یک زبان برنامه نویسی است. به عنوان مثال سیستم عامل ویندوز یا اندروید که در حال استفاده از آن‌ها هستیم، با استفاده از چندین زبان برنامه نویسی ساخته شده‌اند. شبکه بلاک چین نیز به همین منوال بوده و زبان‌های زیادی برای توسعه آن وجود دارد.
هر کدام از زبان‌ها دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاصی هستند که با توجه..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

بلاک چین فناوری نوظهوری است که توانسته تحولات عظیمی را در صنایع مختلف ایجاد کند. برای ساخت برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند در بلاک چین لازم است به زبان‌های برنامه نویسی آن مسلط باشید. برای توسعه این شبکه، زبان‌های برنامه نویسی متعددی وجود دارد که هر کدام عملکرد و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند؛ بنابراین اگر ایده‌ای در حوزه بلاک چین دارید برای پیاده‌سازی آن باید به سراغ یکی از زبان‌های برنامه نویسی بروید. اما سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که کدام زبان برنامه نویسی مناسب است؟ در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با زبان برنامه نویسی بلاک چین آشنا کرده و بهترین آن‌ها را معرفی کنیم.

چرا انتخاب زبان برنامه نویسی بلاک چین مهم است؟

ساخت اپلیکیشن‌های جدید و توسعه آن‌ها نیازمند استفاده از یک زبان برنامه نویسی است. به عنوان مثال سیستم عامل ویندوز یا اندروید که در حال استفاده از آن‌ها هستیم، با استفاده از چندین زبان برنامه نویسی ساخته شده‌اند. شبکه بلاک چین نیز به همین منوال بوده و زبان‌های زیادی برای توسعه آن وجود دارد.

هر کدام از زبان‌ها دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاصی هستند که با توجه به هدف خود باید به سراغ یکی از آن‌ها بروید. مثلا زبان C++ برای افرادی مناسب است که قصد توسعه هسته و زیرساخت بلاک چین را دارند. البته توسعه این شبکه بسیار متفاوت از توسعه اپلیکیشن‌های ساده بوده و فراتر از چیزی است که فکرش را بکنید.

آشنایی با انواع برنامه نویس بلاک چین

افرادی که با استفاده از زبان برنامه نویسی بلاک چین اقدام به توسعه این شبکه می‌کنند، در ابتدا باید با مفاهیم مربوط به مدل سازی سه بعدی، ابزارهای ساخت مدل و توسعه بازی آشنایی داشته باشند. توسعه دهندگان اصلی بلاک چین را می‌توان به دو گروه توسعه دهندگان زیر ساخت و توسعه دهندگان نرم افزار بلاک چین تقسیم کرد.

همچنین افراد دیگری که در توسعه این شبکه نقش دارند نیز به دو گروه توسعه دهندگان بک‌اند بلاک چین و مهندسان قرارداد هوشمند تقسیم می‌شوند؛ بنابراین در حالت کلی می‌توان برنامه نویس‌های بلاک چین را به چهار دسته زیر تقسیم کرد.

 • توسعه دهندگان زیر ساخت (Core Blockchain Developers)
 • توسعه دهندگان نرم افزار (Blockchain Software Developers)
 • توسعه دهندگان بک‌اند (Back-end Develpoers)
 • مهندسان قرارداد هوشمند (Smart Contract Engineers)

در ادامه هر کدام از این مسئولیت‌ها را به طور کامل توضیح خواهیم داد تا با شناخت این گروه‌ها بتوانید هدف خود را مشخص کرده و زبان برنامه نویسی بلاک چین مرتبط با آن هدف را انتخاب کنید.

۱٫ توسعه دهندگان زیر ساخت

این برنامه نویسان وظیفه ایجاد بلاک چین جدید و یا توسعه شبکه‌های موجود را بر عهده دارند. برنامه نویس زیر ساخت انواع پروتکل‌های بلاک چین را طراحی کرده و آن‌ها را توسعه و بهینه‌سازی می‌کند. به عنوان مثال برنامه نویسان زیرساخت با طراحی پروتکل اجماع یا Consensus مشخص می‌کنند که افراد چطور منابع خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. از جمله وظایف این توسعه دهندگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • طراحی و پیاده‌سازی توابع و ویژگی‌های بلاک چین و بررسی عملکرد آن‌ها
 • توسعه ویژگی‌ها و توابع شبکه بلاک چین
 • ایجاد پیوستگی بین بلاک چین و سرویس‌های دیگر

۲٫ توسعه دهندگان نرم افزار

این دسته از برنامه نویسان، زیرساخت‌های ایجاد شده در شبکه بلاک چین و برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز را توسعه می‌دهند. همچنین صحت اجرای این برنامه‌ها را بررسی کرده و قراردادهای هوشمند را بر اساس زیرساخت‌های طراحی شده، پیاده‌سازی می‌کنند.

۳٫ توسعه دهندگان بک‌اند

توسعه دهنده Back-end وظیفه ایجاد بخش محاسباتی وب‌سایت، نرم افزار و یا سیستم اطلاعاتی را بر عهده دارد. از مهمترین وظایف این افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پشتیبانی فنی
 • انجام تست‌های مختلف برای بررسی عملکرد برنامه
 • طراحی و توسعه برنامه‌های کاربردی
 • همکاری با سایر برنامه نویسان
 • استقرار بلاک چین

۴٫ مهندسان قرارداد هوشمند

مهندس قرارداد هوشمند وظایف مختلفی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • ملاقات با خریداران و کاربران قرارداد هوشمند
 • حسابرسی به قراردادهای هوشمند
 • انجام تست‌های سراسری
 • جلوگیری از بروز اشکالات مختلف در قرارداد هوشمند

معیارهای انتخاب زبان برنامه نویسی بلاک چین

معیارهای انتخاب زبان برنامه نویسی بلاک چین

همانطور که در بالا مطالعه کردید برای ورود به دنیای برنامه نویسی بلاک چین باید از زبان‌های مخصوص این حوزه استفاده نمایید. در ادامه معیارهایی را به شما ارائه می‌دهیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید بهترین زبان برنامه نویسی بلاک چین را انتخاب نمایید.

 • امنیت (SECURITY): یکی از مهمترین ویژگی‌های بلاک چین امنیت بسیار بالای آن است. چرا که در صورت وجود آسیب‌های امنیتی و باگ‌های مختلف در این سیستم، هکرها می‌توانند میلیون‌ها دلار پول یا اطلاعات مهم را سرقت کنند. به همین خاطر توسعه بلاک چین به آرامی پیش می‌رود تا اگر مشکل امنیتی در آن وجود داشت، پیدا و رفع شود؛ بنابراین انتخاب یک زبان برنامه نویسی بلاک چین که از امنیت خوبی برخوردار باشد، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.
 • کارایی (PERFORMANCE): دومین معیار برای انتخاب زبان برنامه نویسی بلاک چین، انطباق‌پذیر بودن و قابلیت پیاده‌سازی توابع به صورت موازی است. چرا که اکثر دستورهای بلاک چین به صورت موازی انجام می‌شود و زبان مورد نظر باید این قابلیت را داشته باشد.
 • مدیریت منبع (RESOURCE MANAGEMENT): برای توسعه شبکه بلاک چین ابتدا باید نیازهای شبکه را در نظر گرفته و سپس عملیات توسعه را شروع کنید. به همین خاطر زبان برنامه نویسی بلاک چین باید از قدرت کافی برای توسعه نیازهای شبکه برخوردار باشد.
 • جداسازی (ISOLATION): در شبکه بلاک چین، تراکنش‌ها نمی‌توانند در دو روز رفتار متفاوتی داشته باشند. به همین خاطر عملیات مربوط به تراکنش‌ها باید به صورت قطعی باشد که پیاده‌سازی آن فقط از طریق جداسازی و ایزوله کردن قراردادهای هوشمند و تراکنش‌ها امکان‌پذیر است.

زبان‌های برنامه نویسی که در ادامه معرفی می‌شوند، معیارهای بالا را داشته و می‌توانید با استفاده از آن‌ها شبکه بلاک چین را توسعه دهید.

زبان های برنامه نویسی شبکه بلاک چین

برای شروع یادگیری و توسعه بلاک چین باید دوره‌های برنامه نویسی را گذرانده و با مفاهیم اصلی این زبان‌ها آشنا شوید. توسعه دهندگان می‌توانند بر روی پلتفرم‌های مختلفی همچون اتریوم، بیت کوین، ریپل، استلر، نئو، هایپرلجر و… کار کنند. دقت داشته باشید لازم نیست به تمامی زبان‌های برنامه نویسی تسلط داشته باشید، شما با یادگیری یک زبان نیز می‌توانید توسعه بلاک چین را آغاز کنید.

۱٫ ++C معروف‌ترین زبان برنامه نویسی بلاک چین

++C معروف‌ترین زبان برنامه نویسی بلاک چین

سی پلاس پلاس یکی از معروف‌ترین زبان‌های برنامه نویسی شیءگرا بوده و در سال ۱۹۸۵ توسط بیارنه استراستروپ به وجود آمده است. این زبان نسخه پیشرفته زبان C بوده که قابلیت‌های مختلف آن از جمله انعطاف‌پذیری، امنیت و کارایی را حفظ کرده و در کنار آن‌ها قابلیت شیء گرایی را اضافه کرده است. C++ به عنوان یک زبان برنامه نویسی قدرتمند جزو اولین انتخاب‌ها برای بلاک چین به شمار می‌رود. به همین خاطر سازندگان بیت کوین نیز از این زبان استفاده کرده‌اند.

بنابراین اگر قصد ورود به دنیای برنامه نویسی بلاک چین را دارید، سی پلاس پلاس می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما باشد. یادگیری این زبان به علت وابستگی به نوع متغیر و قدیمی بودن دستوراتش کمی برای افراد تازه کار سخت است ولی با این وجود قابلیت‌های فراوانی را در اختیار شما قرار می‌دهد. منابع یادگیری C++ نیز بسیار زیاد بوده و دوره‌های رایگان مختلفی پیدا می‌شود.

۲٫ زبان برنامه نویسی Java

زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا دومین زبان برنامه نویسی بلاک چین در لیست ما به شمار می‌رود که رقابت تنگاتنگی با C++ دارد. این زبان دارای رابط کاربردی (API) بوده و از انواع اینترفیس، کلاس، پکیج و… تشکیل شده است. این قابلیت‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا بدون نیاز به ایجاد ارتباط داخلی بین بخش‌های مختلف، کدنویسی کنید.

از ویژگی‌های مهم زبان جاوا می‌توان به قابل حمل بودن آن اشاره کرد. یعنی شما یکبار کدنویسی کرده و آن را در سیستم‌ عامل‌های مختلف اجرا می‌کنید. در واقع می‌توان Java یک زبان برنامه نویسی همه کاره بوده و از آن در پروژه‌های بلاک چین مثل نئو، IBM، اتریوم، IOTA و Hyperledger Fabric استفاده شده است.

۳٫ توسعه بلاک چین با زبان برنامه نویسی Python

توسعه بلاک چین با زبان برنامه نویسی Python

یکی از رایج‌ترین زبان‌های برنامه نویسی که این روزها محبوبیت آن چندین برابر شده، پایتون است. این زبان کاربردهای مختلفی دارد و در حوزه‌های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و بلاک چین استفاده می‌شود. از مهمترین دلایل محبوبیت این زبان می‌توان به یادگیری آسان و سینتکس ساده آن اشاره کرد که به زبان انگلیسی شباهت زیادی دارد. به همین خاطر درک آن برای افراد مبتدی راحت است.

منبع باز بودن یکی دیگر از ویژگی‌های زبان پایتون است. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا به هزاران افزونه و منبع به صورت رایگان دسترسی داشته باشید. همچنین منابع زیادی برای یادگیری Python وجود دارد و می‌توانید پاسخ تمام سوالات و مشکلات خود را پیدا کنید.

یکی از ایرادات بزرگ این زبان، مفسری بودن آن است که در عملیات رمزنگاری پیچیده در بلاک چین ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. اما با این وجود استفاده از پایتون می‌تواند مدیریت بسیاری از عملیات‌ها را آسان کند.

۴٫ زبان برنامه نویسی Simplicity

زبان برنامه نویسی Simplicity

Simplicity دیگر زبان برنامه نویسی بلاک چین است. استفاده از این زبان برای توسعه بلاک چین باعث می‌شود تا بهره‌وری خود را افزایش داده و جلوی اشتباهات ساده و رایج را بگیرید. به این صورت که Simplicity با پنهان کردن اجزای منطقی سطح پایین از دید توسعه دهندگان، سرعت شما را در فرایند توسعه افزایش می‌دهد.

این زبان به طور خاص برای توسعه بلاک چین ساخته شده و به شما این امکان را می‌دهد تا قراردادهای هوشمند، ایمن و کارآمد را ایجاد نمایید. یکی از معایب زبان برنامه نویسی Simplicity جامعه کوچک آن است که پیدا کردن جواب سوالات و راه حل مشکلات را کمی سخت می‌کند.

۵٫ زبان برنامه نویسی JavaScript

زبان برنامه نویسی JavaScript

جاوا اسکریپت در ابتدا برای بهبود صفحات ایستا وب و تعاملی کردن آن‌ها کاربرد داشت. اما با گذشت زمان و با روی کار آمدن فریمورک های مختلف، توانست به یک زبان برنامه نویسی فول استک تبدیل شود. به عنوان مثال شما با استفاده از فریمورک Node Js می‌توانید برنامه نویسی سمت سرور انجام دهید. تعداد این فریمورک ها بسیار زیاد بوده و هر کدام قابلیت خاصی در JavaScript ایجاد می‌کنند.

یادگیری این زبان بسیار آسان بوده و برای افراد مبتدی مناسب است. در حال حاضر پروژه معروف بلاک چین Lisk از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت استفاده کرده است. این پروژه به افراد این امکان را می‌دهد تا با استفاده از javaScript، پروژه‌های مختلف بلاک چین را اجرایی کنند.

۶٫ توسعه بلاک چین با زبان برنامه نویسی Go

توسعه بلاک چین با زبان برنامه نویسی Go

گو زبان برنامه نویسی نسبتا جدیدی است که در سال ۲۰۰۷ توسط گوگل معرفی و در سال ۲۰۱۲ رونمایی شد. Go یک زبان برنامه نویسی قوی و چند منظوره است. هدف این زبان ترکیب امنیت زبان‌های قدیمی مثل C با سادگی زبان‌های برنامه نویسی جدید مثل جاوا اسکریپت و پایتون است.

Go یک زبان مفسری بوده و به همین خاطر به صورت مستقیم با سیستم عامل کار می‌کند. این قابلیت باعث می‌شود تا هنگام توسعه پروژه‌های بلاک چین، انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد. پروژه اتریوم SKD با استفاده از این زبان نوشته شده است.

۷٫ زبان برنامه نویسی Solidity

زبان برنامه نویسی Solidity

زبان برنامه نویسی بلاک چین سالیدیتی توسط اتریوم طراحی و توسعه داده شده است. پس اگر به دنبال ایجاد شبکه‌های بلاک چین در ماشین مجازی اتریوم هستید، می‌توانید از Solidity استفاده نمایید. از این زبان می‌توان برای ایجاد قراردادهای هوشمند، کیف پول‌های چند امضایی و تامین مالی جمعی استفاده کرد.

از آنجایی که سالیدیتی به صورت اختصاصی برای توسعه بلاک چین طراحی شده است، بسیار سریع بوده و ابزارها و افزونه‌های زیادی دارد؛ بنابراین اگر به دنبال تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه‌ای بلاک چین هستید، یادگیری Solidity را به شما توصیه می‌کنیم.

۸٫ زبان برنامه نویسی #C

زبان برنامه نویسی #C

سی شارپ در ابتدا برای توسعه نرم افزارهای شرکت مایکروسافت طراحی شده بود. اما با گذشت زمان کاربردهای مختلفی پیدا کرده و الان به عنوان یک زبان برنامه نویسی بلاک چین نیز شناخته می‌شود. C# یک زبان شیء گرا بوده و برنامه‌های ساخته شده با آن می‌توانند در سیستم عامل‌های مختلف اجرا شوند. از مهمترین پروژه‌های بلاک چین که در آن از سی شارپ استفاده شده، می‌توان به NEO و Stratis اشاره کرد.

نتیجه گیری

بلاک چین یک فناوری جدید بوده و مسیری طولانی پیش روی خود دارد. به همین خاطر افراد زیادی در حال توسعه آن هستند و قابلیت‌های مختلفی را ایجاد می‌کنند. بهتر است بدانید تقاضا برای استخدام متخصصان این حوزه در حال افزایش است و اگر بتوانید به یکی از زبان‌های برنامه نویسی بلاک چین تسلط داشته باشید، فرصت‌های شغلی زیادی برایتان فراهم می‌شود. پس اگر از علاقمندان بلاک چین هستید، همین الان یادگیری را آغاز نمایید. برای اینکار نیاز به یادگیری مهارت‌های مختلفی دارید که در ادامه لیستی از آن‌ها را می‌آوریم.

 • آشنایی با مفاهیم پایه‌ای بلاک چین
 • آشنایی با مفاهیم مربوط به قرارداد هوشمند
 • یادگیری مفاهیم مربوط به ارز دیجیتال
 • یادگیری مفاهیم مربوط به امنیت شبکه
 • کسب تجربه در زمینه توسعه بلاک چین

در این نوشته سعی کردیم نکاتی مهم در رابطه با برنامه نویسی بلاک چین را در اختیار شما قرار داده و بهترین زبان‌ها را معرفی کنیم. امیدواریم مورد توجه شما واقع شده باشد. چنانچه در این رابطه سوالی داشتید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

Originally posted 2023-02-14 21:10:15.

The post آشنایی با زبان های برنامه نویسی بلاک چین (زبان های برنامه نویسی ارز دیجیتال) appeared first on بیتمینو.

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2628125

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها