تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024
0

لورس :نات‌کوین ؛پروژه واقعی یا کلاهبرداری؟

  • کد خبر : 2635328
  • ۰۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۷:۴۱
لورس :نات‌کوین ؛پروژه واقعی یا کلاهبرداری؟
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

نات‌کوین ؛پروژه واقعی یا کلاهبرداری؟ اخبارارز رمزپایهاستخراج توسط حسام شایق آخرین به روز رسانی ۲۰ ژانویه ۲۰۲۴ ۰ ۴۶۳ اشتراک تصور کنید که یک میم‌کوین در قالب یک مینی‌اپلیکیشن (mini-app) در تلگرام ایجاد شده که در آن می‌توان نات‌کوین (Notcoin) را فقط با ضربه زدن روی یک آیکون “استخراج” کرد. این بازی رایگان در هفته‌های اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده و توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. اما آیا این پروژه واقعی است و به کاربران کوین‌های رایگان در ازای کلیک کردن می‌دهد یا این‌که یک طرح کلاهبرداری است.
نات‌کوین نات‌کوین یک بازی رایگان و میم‌کوین مبتنی بر شبکه تون تلگرام است که کار خود را از اواسط نوامبر ۲۰۲۳ در قالب یک مینی‌اپلیکیشن در تلگرام آغاز کرد. این میم‌کوین در ابتدا به صورت یک بازی کلیک کردنی و بدون انتظارات قابل‌توجه یا اطلاعات دقیق ارائه شد و تیم پروژه آن را “شاید هیچی” توصیف کرده بود.
اما نات‌کوین توجهات زیادی را به خود جلب کرد..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

نات‌کوین ؛پروژه واقعی یا کلاهبرداری؟ اخبارارز رمزپایهاستخراج توسط حسام شایق ۰ ۴۶۳ اشتراک

تصور کنید که یک میم‌کوین در قالب یک مینی‌اپلیکیشن (mini-app) در تلگرام ایجاد شده که در آن می‌توان نات‌کوین (Notcoin) را فقط با ضربه زدن روی یک آیکون “استخراج” کرد. این بازی رایگان در هفته‌های اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده و توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. اما آیا این پروژه واقعی است و به کاربران کوین‌های رایگان در ازای کلیک کردن می‌دهد یا این‌که یک طرح کلاهبرداری است.

نات‌کوین

نات‌کوین یک بازی رایگان و میم‌کوین مبتنی بر شبکه تون تلگرام است که کار خود را از اواسط نوامبر ۲۰۲۳ در قالب یک مینی‌اپلیکیشن در تلگرام آغاز کرد. این میم‌کوین در ابتدا به صورت یک بازی کلیک کردنی و بدون انتظارات قابل‌توجه یا اطلاعات دقیق ارائه شد و تیم پروژه آن را “شاید هیچی” توصیف کرده بود.

اما نات‌کوین توجهات زیادی را به خود جلب کرد و تعداد کاربران آن در مرحله بتا به حدود ۵۰۰ هزار نفر رسید و بیش از ۶۵۰ هزار کاربر در مجموع بالغ بر ۶۰ میلیارد کوین را استخراج کردند. مدت کوتاهی پس از عرضه رسمی نا‌ت‌کوین در اول ژانویه ۲۰۲۴، محبوبیت آن به سرعت افزایش یافت و تعداد کاربران آن تنها در ۱۰ روز از مرز ۶٫۳ میلیون نفر عبور کرد.

نکته جالب توجه در مورد نات‌کوین این است که هیچ پولی برای تبلیغات هزینه نکرده و همه چیز از طریق تبلیغ دهان به دهان در جامعه تلگرام انجام شده است.

با وجود موفقیت، نات‌کوین یک ارز رمزنگاری واقعی نیست و در بلاک‌چین تون ساخته نشده است و همین آن را بیشتر شبیه به یک پدیده بازاریابی اینترنتی می‌کند. اشاره به کلمه “استخراج” به عنوان فعالیت درون بازی آن از نظر فنی درست نیست، زیرا در واقعیت هیچ‌گونه استخراج ارز رمزنگاری انجام نمی‌شود. یک پیام خودکار تلگرامی بر نامعلوم بودن آن تاکید می‌کند و می‌گوید:

هیچ کس نمی‌داند که آیا نات‌کوین استخراج خواهد شد یا چه زمانی استخراج خواهد شد، یا این که آیا ارزش خواهد داشت یا خیر.

نات‌کوین فاقد مولفه‌های استاندارد ارزهای رمزنگاری مانند وب‌سایت، نقشه راه یا وایت‌پیپر (فقط یک وایت‌پیپر از نوامبر ۲۰۲۳ با ۹ صفحه خالی) است. در حال حاضر، کاربران بیش از ۱٫۲ تریلیون نات‌کوین را جمع‌آوری کرده‌اند، اما از آنجایی که این کوین به شکل قابل معامله وجود ندارد، هیچ ارزش واقعی یا گزینه تبدیل به وجه نقد ندارد. اما کاربران می توانند در ازای هر کلیک کردن نات‌کوین بیشتری کسب کنند.

اظهار نظرات در پلتفرم‌های ردیت و ایکس درباره نات‌کوین

جامعه ردیت که معمولا نظرات خود را در مورد پروژه‌های ارز رمزنگاری ابراز می‌کند، به طور غیرعادی در مورد پروژه نات‌کوین (شاید به دلیل جدید بودن آن) ساکت بوده است. فقط یک اظهار نظر در ردیت یافت شد که در مورد کاربردپذیری و چشم‌اندازهای این میم‌کوین تردید دارد:

مطمئن نیستم، اما به نظر می‌رسد که این کوین بی ارزش و بی هدف است و آینده‌ای برای آن نمی‌بینم. اگر کسی اطلاعاتی در مورد پتانسیل آن دارد، لطفا مرا در جریان بگذارد.

از طرف دیگر، جامعه پلتفرم ایکس (توییتر سابق) نسبت به این بازی جدید مشتاق‌تر به نظر می‌رسد و از ساده بودن آن تعریف و تمجید می‌کند. کاربران به صورت خودجوش تجربیات خود را در این پلتفرم به اشتراک می‌گذارند، ایده‌های خود را مطرح می‌کنند و نکاتی را برای کسب درآمد سریع‌تر ارائه می‌دهند. آنها با افتخار دستاوردهای خود را منتشر می‌کنند و حتی تیم‌هایی را تشکیل می‌دهند تا تجربه بازی خود را افزایش دهند.

نات‌کوین ؛پروژه واقعی یا کلاهبرداری؟

در پلتفرم ایکس، حساب “Сryptonica” یک نظرسنجی در مورد این که آیا پروژه نات‌کوین کلاهبرداری است یا خیر منتشر کرده است که در آن ۵۸٫۳ درصد از رای دهندگان گفته‌اند که کلاهبرداری نیست و ۴۱٫۷ درصد به کلاهبرداری بودن آن رای داده‌اند.

آیا نات‌کوین در رسانه‌های اجتماعی حساب رسمی دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، نات‌کوین فقط در پلتفرم ایکس حساب دارد و هیچ وب‌سایت یا حساب رسمی در رسانه‌های اجتماعی دیگر ندارد. حساب ایکس نات‌کوین ۱۶۵ هزار دنبال کننده دارد که بخش نظرات فعال و ارسال مجددد مکرر تعامل بالای آن را نشان می‌دهد.

تیم سازنده نات‌کوین

اطلاعات کمی در مورد سازندگان نات‎کوین در اینترنت وجود دارد. طبق بیانیه‌ای از بنیاد تون، “Open Builders” پشت این میم‌کوین است. Open Builders سازمانی متعهد به تامین مالی پروژه‌ها در بلاک‌چین تون است. این سازمان با تون‌استارتر (Tonstarter) ارتباط دارد. این پلتفرم در سال گذشته موفق به جذب ۱٫۵ میلیون دلار سرمایه برای حمایت از پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین تون شد.

وب‌سایت‌های معروفی مانند کوین‌مارکت‌کپ و کوین‌گکو یک صفحه اختصاصی برای نات‌کوین باز کرده‌اند، اما در این صفحات اطلاعاتی در مورد آن ثبت نشده است. همچنین، بحث‌هایی در بین کاربران درباره فهرست احتمالی نات‌کوین در صرافی‌های بزرگی مانند بایننس، اوکی‌ایکس، بینگ‌ایکس و بای‌بیت در حال انجام است. البته، برخی از صرافی‌ها صفحه مجزایی را به این میم‌کوین اختصاص داده‌اند.

توکنومیکس نات‌کوین

در حال حاضر، نات‌کوین یک بازی است که به کاربران در ازای کلیک کردن توکن می‌دهد و هیچ‌گونه کاربردی ندارد. تیم سازنده این پروژه هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد توزیع توکن آن ارائه نکرده است.

کاربران علاوه بر استخراج نات‌کوین، می‌توانند کوین‌های خود را از طریق ویژگی “Earn یا به دست آوردن” افزایش دهند. این ویژگی به کاربران در ازای انجام یک سری وظایف ساده پاداش می‌دهد. این وظایف شامل دعوت از دوستان به این بازی با استفاده از لینک ارجاع، پیوستن به یک تیم یا رسیدن به مراحل بالاتر مانند ورود به لیگ نقره‌ای ( Silver League) یا فعال کردن پریمیوم (Premium) تلگرام است.

نات‌کوین ؛پروژه واقعی یا کلاهبرداری؟

آیا نات‌کوین کلاهبرداری است؟

پروژه نات‌کوین به تازگی کار خود را در بخش ارز رمزنگاری آغاز کرده است، به همین دلیل نمی‌توان هنوز در مورد واقعی بودن آن با قطعیت اظهار نظر کرد. اما می‌توان جنبه‌های مختلف را در مورد آن بررسی کرد تا معلوم شود آیا این پروژه واقعی است یا کلاهبرداری.

نات‌کوین به عنوان یک میم‌کوین هیچ قابلیت کاربردی ندارد. علاوه بر این، این پروژه فاقد مولفه‌های مهمی مانند یک وب‌سایت رسمی، وایت‌پیپر دقیق، نقشه راه واضح و تیم توسعه شناخته شده است. اعتبار هر پروژه ارز رمزنگاری به داشتن این موارد مهم است.

با این حال، به نظر می‌رسد تیم‌های تون و تلگرام بسیار مشتاق تبلیغ نات‌کوین هستند. ظاهرا، آنها از این پروژه به عنوان راهی برای افزایش پایگاه کاربر کیف‌پول تلگرام و آشنایی کاربران تلگرام با زیرساخت بلاک‌چین تون استفاده می‌کنند. علاوه بر این، آنها از طریق مکانیسم جایزه بازی به دنبال افزایش تعداد کاربران تلگرام پریمیوم هستند.

با در نظر گرفتن این عوامل، تا زمانی که نات‌کوین یک بازی بدون هزینه باشد، قابل قبول است. اما این پروژه در حال حاضر یک سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز تلقی می‌شود وپرداخت هزینه و هرگونه سرمایه‌گذاری در آن ممکن است موجب از دست دادن وجوه شود.

منبع medium بلاک چین تُنپلتفرم ایکستلگرامکیف پول تلگرامنات‌کوین ۰ ۴۶۳ اشتراک حسام شایق

مقاله قبلی

دادگاه SEC علیه بایننس به دلیل طوفان برف به تعویق افتاد

مقاله بعدی

فشار فروش نهنگ‌ها و ادامه کاهش قیمت بیت‌کوین

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2635328

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها