تاریخ : پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 22 February , 2024
0

لورس :پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴

  • کد خبر : 2633571
  • ۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۹
لورس :پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که میزان تولید آن به صورت خودکار در طول زمان کاهش پیدا می‌کند. این کاهش عرضه به واسطه مکانیزمی در پروتکل بیت کوین به نام هاوینگ (Halving) اتفاق می‌افتد که هر ۴ سال یک بار فعال می‌شود. این یک قانون اساسی در اقتصاد است که وقتی عرضه کاهش پیدا می‌کند و تقاضا ثابت می‌ماند، دارایی ارزشمند می‌شود. همان چیزی که باعث صعود شدید قیمت بیت کوین در هاوینگ‌های قبلی شد. اما آیا قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ سال ۲۰۲۴ نیز این روند را تکرار خواهد کرد و به رکوردهای جدیدی دست خواهد یافت؟ همراه ما باشید تا به جواب پی ببریم.
هاوینگ چیست؟ تقریباً هر چهار سال یک‌بار یا به عبارت دقیق‌تر هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک، رویدادی منحصربه‌فرد در دنیای بیت‌کوین اتفاق می‌افتد؛ این رویداد که یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های دنیای بیت‌کوین به شمار می‌رود، تحت عنوان «هاوینگ» شناخته می‌شود.
هاوینگ بیت کوین حول محور افرادی می‌چرخد که ما آنها را ماینر (Miner) می‌نامیم، افرادی که قدرت محاسباتی کامپیوترهای خود را برای ایمن‌سازی شبکه بیت کوین به کار می‌گیرند. آنها تراکنش‌های بیت کوین را تأیید و بلاک‌های جدیدی را به بلاکچی..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که میزان تولید آن به صورت خودکار در طول زمان کاهش پیدا می‌کند. این کاهش عرضه به واسطه مکانیزمی در پروتکل بیت کوین به نام هاوینگ (Halving) اتفاق می‌افتد که هر ۴ سال یک بار فعال می‌شود. این یک قانون اساسی در اقتصاد است که وقتی عرضه کاهش پیدا می‌کند و تقاضا ثابت می‌ماند، دارایی ارزشمند می‌شود. همان چیزی که باعث صعود شدید قیمت بیت کوین در هاوینگ‌های قبلی شد. اما آیا قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ سال ۲۰۲۴ نیز این روند را تکرار خواهد کرد و به رکوردهای جدیدی دست خواهد یافت؟ همراه ما باشید تا به جواب پی ببریم.

هاوینگ چیست؟

تقریباً هر چهار سال یک‌بار یا به عبارت دقیق‌تر هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک، رویدادی منحصربه‌فرد در دنیای بیت‌کوین اتفاق می‌افتد؛ این رویداد که یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های دنیای بیت‌کوین به شمار می‌رود، تحت عنوان «هاوینگ» شناخته می‌شود.

هاوینگ بیت کوین حول محور افرادی می‌چرخد که ما آنها را ماینر (Miner) می‌نامیم، افرادی که قدرت محاسباتی کامپیوترهای خود را برای ایمن‌سازی شبکه بیت کوین به کار می‌گیرند. آنها تراکنش‌های بیت کوین را تأیید و بلاک‌های جدیدی را به بلاکچین اضافه می‌کنند و با این کار، حافظ امنیت و عملیاتی شدن اکوسیستم می‌شوند. ماینرها در ازای این کار پاداشی در قالب بیت کوین به دست می‌آورند.

اما یک مسئله وجود دارد. این پاداش هر چهار سال به نصف کاهش می‌یابد؛ از این رو اصطلاح «هاوینگ» ‌که در زبان انگلیسی به معنی نصف شدن است، به آن اطلاق می‌شود.

هاوینگ نه تنها پاداش ماینرها را تنظیم می‌کند، بلکه سرعت تولید BTC های جدید را کاهش می‌دهد و بر قیمت تأثیر می‌گذارد.

در ابتدای سال ۲۰۲۰، هر ۱۰ دقیقه یک بار ۱۲٫۵ بیت کوین جدید از طریق استخراج (ماینینگ) به شبکه اضافه می‌شد. در ماه می که آخرین هاوینگ اتفاق افتاد، این عدد به نصف کاهش یافت و به ۶٫۲۵ رسید. در سال ۲۰۲۴ نیز این عدد به حدود ۳٫۱۲۵ کاهش می‌یابد و این روند تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون BTC استخراج شود (که برآوردها می‌گوید باید در حدود سال ۲۱۴۰ اتفاق بیفتد) ادامه خواهد داشت.

چرا هاوینگ بیت کوین مهم است؟

با انتشار بیت کوین‌های کمتر در طول زمان، هاوینگ احتمال افزایش ارزش بیت کوین را افزایش می‌دهد (با فرض سطوح تقاضای ثابت). این در تضاد شدید با ارزهای فیات است که معمولاً ارزششان در طول زمان به دلیل تورم کاهش می‌یابد. هاوینگ یکی از راه‌هایی است که باعث کمیاب شدن بیت کوین می‌شود و «کمیاب بودن» یکی از عواملی است که میلیون‌ها نفر را به سمت بیت کوین می‌کشاند.

آیا هاوینگ بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارد؟

بیت کوین به دلیل نصف شدن پاداش استخراج در نتیجه رویداد هاوینگ، که باعث رشد سالم و پایدار شبکه می‌شود، ارزشش بالا می‌رود. کاهش نرخ تولید بیتکوین‌های جدید، می‌تواند به حفظ ارزش آن در طول زمان کمک کند.

همچنین نرخ تورم بیت کوین پس از هاوینگ کاهش می‌یابد؛ به این معنی که عرضه BTC های جدید به بازار کاهش می‌یابد.

این موضوع اغلب در بین تحلیلگران بازار مورد بحث است. برخی معتقدند هاوینگ باعث افزایش قیمت قابل توجه بیت کوین می‌شود؛ زیرا کاهش نرخ تورم منجر به افزایش تقاضا خواهد شد. برخی دیگر استدلال می‌کنند که هاوینگ از قبل اثر خود را روی بازار گذاشته و این رویداد هیچ تأثیری بر قیمت بیت کوین نخواهد داشت.

Bitcoin 1

پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴

روی هم رفته، اگر هاوینگ‌های قبلی را به عنوان معیار در نظر بگیریم، باید بگوییم که بیت کوین آماده است تا رکوردهای جدیدی بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ به ثبت برساند.

هاوینگ بعدی بیت‌کوین که قرار است به‌ طور خودکار پاداش بیت‌کوین را به نصف کاهش دهد، قرار است قیمت بیت‌کوین را همانند سال‌های گذشته به بالاترین حد خود برساند.

جورج تانگ از TheStreetCrypto اخیراً در ویدئویی اظهار داشت:

اگر به تاریخ رجوع کنیم، خوب خواهد بود. درست مانند سه رویداد هاوینگ قبلی که داشتیم، این بار هم قیمت احتمالاً افزایش پیدا خواهد کرد.

تانگ در یازدهمین سالگرد اولین هاوینگ بیت کوین، تغییرات قیمت BTC را قبل و بعد از رویدادهای قبلی مورد بررسی قرار داد. او اشاره کرد که در سال ۲۰۱۲ قیمت بیت کوین در روز هاوینگ ۱۲٫۳۵ دلار بود و تنها ۱۵۰ روز بعد به ۱۲۷ دلار رسید. در هاوینگ ۲۰۱۶، قیمت از ۶۵۰ دلار به ۷۵۸ دلار رسید و پس از هاوینگ سال ۲۰۲۰، قیمت از ۸۸۲۱ دلار به ۱۰۹۴۳ دلار افزایش یافت.

اما پیش‌بینی میزان افزایش قیمت بیت کوین در هاوینگ بعدی، که در آوریل ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد، دشوار است و تا حد زیادی به قیمت دقیق بیت کوین حین این رویداد بستگی دارد.

تانگ اظهار داشت:

قیمت بیت کوین در روز هاوینگ در آوریل ۲۰۲۴ چقدر خواهد بود؟ آیا قرار است به ۴۵۰۰۰ دلار، ۵۰۰۰۰ دلار، ۵۵۰۰۰ دلار برسد؟ و ۱۵۰ روز بعد کجا خواهیم بود؟ شاید ۷۰۰۰۰ دلار؟ شاید هم ۸۰،۰۰۰، ۹۰،۰۰۰، ۱۰۰،۰۰۰ دلار.

یکی از عوامل کلیدی در پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ این است که در نظر بگیریم پیش از اینکه پاداش بیت کوین یا به عبارتی دیگر، عرضه این ارز دیجیتال به نصف کاهش یابد، تقاضا چقدر بالا خواهد رفت. تانگ در این خصوص به احتمال تأیید یک صندوق ETF بیت کوین به عنوان یک عامل تعیین‌کننده اشاره کرد. او گفت:

اگر ما تأییدیه صندوق ETF بیت‌کوین را دریافت کنیم، تمام شرط‌بندی‌ها متوقف می‌شوند و می‌توانیم تا ۴۸۰۰۰ دلار در کوتاه‌مدت صعود کنیم. ۴۸۰۰۰ دلار به نظر عدد بزرگی است، اما فکر می‌کنم بسیاری از شما سال ۲۰۲۱ را فراموش کرده‌اید. آن روزها در قیمت‌های ۴۰ و ۵۰ هزار دلار شناور بودیم. بنابراین، گرچه ۴۸۰۰۰ دلار به نظر دور از ذهن می‌رسد، اما این‌طور نیست. ما قبلاً این سطح را دیده‌ایم.

اگرچه زمستان‌های طولانی در بازار وجود دارد اما بیت کوین بهترین دارایی جهان از زمان پیدایش آن است و سرمایه‌گذاران باایمان یقین دارند که بیت کوین رکوردهای جدیدی را ثبت خواهد کرد و از رکورد قبلی خود در ۶۹۰۰۰ دلار عبور می‌کند.

تانگ در پایان گفت: «این دنیای فانتزی نیست، ما به ۵۰ هزار دلار می‌رسیم و دوباره وارد ناحیه ۶۰۰۰۰ دلار می‌شویم. پس از شکستن سطح ۶۹۰۰۰ دلار، زمانی است که همه شرط‌بندی‌ها متوقف می‌شود و من نمی‌دانم که آن خیزش بزرگ قرار است ما را به کجا برساند. فقط می‌دانم که بسیار بالاتر از جایی که بودیم خواهد بود.»

خلاصه مطلب

هاوینگ رویدادی است که هر ۴ سال یک‌بار رخ می‌دهد و عرضه بیت کوین را به نصف کاهش می‌دهد. این رویداد که قرار است در آوریل سال ۲۰۲۴ تکرار شود، همین حالا تأثیر خود را بر قیمت گذاشته و بیت کوین را به نزدیکی سطح ۴۵۰۰۰ دلار رسانده است. با این حال، بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ نیز مثل دوره‌های قبل به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد و رکوردهای جدیدی به ثبت خواهد رساند. نظر شما چیست؟‌آیا بیت کوین می‌تواند در سال جدید میلادی از رکورد قبلی خود در ۶۹۰۰۰ دلار عبور کند؟

منبع: رمز ارز نیوز

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2633571

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها