تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024
0

لورس :خط روند (Trend Line) در تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟

 • کد خبر : 2634999
 • ۰۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۷:۳۹
لورس :خط روند (Trend Line) در تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

خط روند (Trend Line) در تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟ ارز دیجیتالتحلیل تکنیکالاگر در بازار سهام و ارز دیجیتال فعالیت کرده باشید، احتمالاً با تحلیل تکنیکال آشنا هستید. یکی از ارکان تحلیل تکنیکال استفاده از خط روند است تا بتوانید تحلیلی کاملاً اصولی و دقیق داشته باشید. اما آیا شما به‌عنوان فعال بازار ارز دیجیتال و سهام، می‌دانید که خط روند چیست و چه کاربردی دارد؟ به دلیل اهمیت بالای خط روند یا همان Trend Line ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به طور کامل به این موضوع اشاره‌ای داشته باشیم و آن را کامل به شما آموزش دهیم. پس بهتر است که در ادامه این مقاله از پلازا با ما همراه باشید.
فهرست مطالب
خط روند چیست؟بهتر است که همان ابتدا درباره خط روند صحبت کنیم و بدانیم که خط روند چیست و به چیزی خط روند می‌گویند. همان‌طور که از نامش پیدا است خط روند یک چیز کاملاً عادی است و چیز عجیب غریبی نیست و همه افراد می‌توانند به‌راحتی از آن استفاده نمایند. به‌طورکلی همان‌طور که از نامش پیدا است خط روند نوعی خط ساده است که در چارت‌ها کشیده می‌شود و از آن برای تحلیل استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که خ..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

خط روند (Trend Line) در تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟

 • ارز دیجیتال
 • تحلیل تکنیکال

اگر در بازار سهام و ارز دیجیتال فعالیت کرده باشید، احتمالاً با تحلیل تکنیکال آشنا هستید. یکی از ارکان تحلیل تکنیکال استفاده از خط روند است تا بتوانید تحلیلی کاملاً اصولی و دقیق داشته باشید. اما آیا شما به‌عنوان فعال بازار ارز دیجیتال و سهام، می‌دانید که خط روند چیست و چه کاربردی دارد؟ به دلیل اهمیت بالای خط روند یا همان Trend Line ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به طور کامل به این موضوع اشاره‌ای داشته باشیم و آن را کامل به شما آموزش دهیم. پس بهتر است که در ادامه این مقاله از پلازا با ما همراه باشید.

ایکس چیف

فهرست مطالب

خط روند چیست؟

بهتر است که همان ابتدا درباره خط روند صحبت کنیم و بدانیم که خط روند چیست و به چیزی خط روند می‌گویند. همان‌طور که از نامش پیدا است خط روند یک چیز کاملاً عادی است و چیز عجیب غریبی نیست و همه افراد می‌توانند به‌راحتی از آن استفاده نمایند. به‌طورکلی همان‌طور که از نامش پیدا است خط روند نوعی خط ساده است که در چارت‌ها کشیده می‌شود و از آن برای تحلیل استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که خط روند معمولاً به شکل مورب کشیده می‌شود؛ اما ممکن است که این خط به شکل موازی نیز دیده شود.

در پاسخ خط روند چیست؟ باید گفت که در این خط معمولاً دو یا چند نقطه از چارت قیمتی توسط این خط به هم دیگر متصل می‌شوند. درصورتی‌که خط روند حداقل دونقطه را به هم دیگر متصل نکند به‌عنوان یک خط روند محسوب نمی‌شود و باید اصلاح گردد. در جواب سؤال خط روند چیست باید اشاره کرد که هر خط روند دارای شیب خط است که در تحلیل تکنیکال نیز از همین شیب خط برای تحلیل بازار استفاده می‌شود و باید به آن توجه لازم را داشته باشید. به‌طورکلی ممکن است که شیب خط مثبت یا منفی و حتی خنثی باشد.

به‌طورکلی ابزارهای مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و خط روند خود را بدون هیچ ایرادی به‌صورت استاندارد رسم نمایید. معمولاً بیشتر صرافی‌های معتبر موجود در دنیا ابزار مربوط به کشیدن خط روند را دارند و نیاز به نگرانی نیست. البته که در جواب سؤال خط روند چیست؟ باید گفت که رسم آن خیلی سخت نیست و خودتان به‌راحتی می‌توانید آن را رسم نمایید. برای رسم خط روند بالا کافی است تا بالاترین نقطه موجود در چارت را به پایین‌ترین نقطه موجود چارت متصل نمایید.

انواع خط روند

انواع خط روند

حال که به‌طورکلی فهمیدید که خط روند چیست، بهتر است که در ادامه کمی درباره انواع خط روند نیز صحبت کنیم و اطلاعات مختلفی را نیز در این زمینه به دست بیاوریم. لازم به ذکر است که بدانید خط روند انواع مختلفی دارد که هر کدام معنی خاصی برای شما خواهند داشت.

خط روند صعودی

اولین نوع خط روند؛ خطوط صعودی است. همان‌طور که از نامش پیدا است شما خط روند صعودی را تنها در چارت‌هایی مشاهده خواهید کرد که در آن روند بازار صعودی باشد. معمولاً برای ترسیم این خط روند شما باید پایین‌ترین نقطه چارت را به بالاترین نقطه آن متصل نمایید.

خط روند نزولی

دومین نوع خط روند را نیز خط روند نزولی تشکیل خواهد داد. در جواب سؤال روند نزولی از انواع خط روند چیست؟ باید اشاره کرد که این خط روند وقتی مشاهده خواهد شد که چارت بازار یک روند نزولی داشته باشد. برای رسم این خط نیز نیاز است که بالاترین نقطه چارت را به پایین‌ترین نقطه چارت متصل نمایید.

خط روند خنثی

خط روند نوع سوم نیز دارد که به آن خط روند خنثی می‌گویند. در واقع شما وقتی خطر روند خنثی را مشاهده خواهید کرد که بازار در آرامش کامل به سر ببرد و روند سینوسی نداشته باشد. در خط روند خنثی معمولاً خط روند پایین با خط بالایی موازی خواهد بود.

خط روند چه کاربردی دارد؟

حال که به‌طور کلی فهمیدیم که خط روند چیست و با انواع آن آشنا شدیم، وقت آن رسیده تا با کاربرد آن نیز آشنا شویم. لازم به ذکر است که خط روند کاربرد فراوانی در تحلیل‌های تکنیکال دارد. همین موضوع نیز موجب می‌شود تا افراد مختلفی در تحلیل‌های خود از آن بهره ببرند.

 • اولین کاربرد خط روند این است که شما به‌راحتی می‌توانید شدت روند بازار را حدس بزنید و از وضعیت کلی بازار با خبر باشید. بدون شک هر چه شیب خط روند بیشتر باشد، شدت روند بازار نیز با افزایش چشمگیری مواجه خواهد شد و این دو رابطه مستقیمی دارند.
 • شما به‌راحتی می‌توانید با استفاده از خط روند میزان عرضه و تقاضای بازار را نیز تحلیل کنید و اطلاعات مختلفی در این زمینه به دست بیاورید. برای مثال وقتی که خط روند صعودی است، این بدان معنا است که تقاضای خریداران از عرضه بازار بیشتر شده است. البته برای اینکه بتوانید اطلاعات دقیق‌تری به دست بی آورید نیاز است که حجم معاملات بازار نیز نهایت دقت را داشته باشید.
 • علاوه بر اینها شما می‌توانید با استفاده از خط روند سطوح حمایتی و مقاومتی چارت قیمتی را نیز پیدا کنید و از آن‌ها در تحلیل‌های خود استفاده نمایید. شما می‌توانید از خط روند نزولی برای یافتن سطوح مقاومتی و از خط روند صعودی برای یافتن سطوح حمایتی استفاده نمایید.
 • در صورتی‌که سطوح حمایتی و مقاومتی تشکیل شده توسط خط روند شکسته شود؛ این بدین معنا است که بازار می‌خواهد به‌طورکلی روند فعلی خودش را تغییر دهد. در صورتی‌که نمی‌خواهید در تحلیل خود اشتباهی داشته باشید، بهتر است که در رسم خط روند نهایت دقت را داشته باشید.
 • ممکن است که از خط روند در دیگر نمودارها نیز استفاده گردد؛ اما بیشتری کاربرد آن در نمودارهای قیمتی است. شما می‌توانید از خط روند برای تخمین آینده بازار سرمایه استفاده نمایید. لازم به ذکر است در صورتی‌که خط روند توسط بازار شکسته شود، دیگر قابل‌ استناد نخواهد بود.

نکات مهم در ترسیم خط روند

حال که فهمیدیم خط روند چیست وقت آن رسیده نکاتی را نیز درباره این ابزار بدانیم. خط روند نیز مانند دیگر امکانات یک ابزار کاملاً دقیق نیست و ممکن است که خطا داشته باشد و شما نمی‌توانید به‌صورت صد در صد به آن اعتماد کنید و باید حواستان باشد که احتمال خطا نیز هست. لازم به ذکر است اگر شما به‌صورت دستی خط روند رسم می‌کنید، حتماً باید به میزان مقیاس چارت نیز نهایت دقت را داشته باشید. زیرا در صورتی‌که مقیاس درست نباشد، خط روندی که رسم می‌کنید، اطلاعات دقیقی را به شما ارائه نخواهد کرد و ممکن است اشتباه کنید.

برای مثال تصور کنید که شما از یک چارت کندلی استفاده می‌کنید. شما به ‌دو روش می‌توانید خط روند خودتان را رسم نمایید. در روش اول شما می‌توانید فتیله کندل را به‌عنوان نقطه اول و آخر در نظر بگیرید یا شما می‌توانید بدنه کندل را نقطه آغاز و پایان خط روند خود در نظر بگیرید. بدون شک خط روند به‌دست‌آمده از دو روش متفاوت خواهد بود.

اگر می‌خواهید خط روندی رسم کنید که درصد خطای کمتری داشته باشد، بهتر است که این خط روند حداقل سه نقطه از چارت را به هم متصل کرده باشد. البته در صورتی‌که هنگام رسم خط روند این خط توسط چارت شکسته شود، دیگر خط روند شما قابل‌ تأیید و استناد نخواهد بود.

ترسیم خط روند

جمع‌بندی

در نهایت در این مقاله به‌صورت کامل توضیح دادیم که خط روند چیست و چه کاربردی دارد و به‌صورت کامل با آن آشنا شدیم. شما به‌عنوان یک تحلیل‌کننده تکنیکال نیاز دارید که به‌صورت پی‌درپی از خط روند در تحلیل‌های خود استفاده کنید و نیاز دارید که بدانید خط روند چیست و با انواع آن نیز آشنا شوید. به‌طورکلی استفاده از خط روند کار خیلی سخت و دشواری نیست و این تحلیل خط موردنظر است که می‌تواند کمی برای شما دشوار باشد. اگر می‌خواهید ریسک سرمایه‌گذاری‌های خودتان را کاهش دهید، بهتر است که در تحلیل خطوط روند نهایت دقت را داشته باشید تا به مشکل بر نخورید.

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2634999

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها