تاریخ : جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳ Friday, 12 April , 2024
1

لورس :طلای بلاک‌چینی

  • کد خبر : 2622132
  • ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶
لورس :طلای بلاک‌چینی
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

طلای بلاک‌چینی بزرگنمایی متن خبر حامد توانای آزاد/ کارشناس حوزه بلاک‌چین ارز‌ با پشتوانه طلا مفهوم جدیدی نیست و بسیاری از دولت‌های جهانی در سیستم استاندارد طلا، پول‌های خود را با پشتوانه طلا و به کمک نهاد‌های متمرکز دولتی مانند بانک مرکزی عرضه و مدیریت می‌کنند. با ظهور ارزهای دیجیتال، ارزهای با پشتوانه طلا به فضای بلاک چین نیز رسیده‌اند و خرید و فروش طلا در بازار ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر شده است. آغاز مسیر معاملات طلا در بازار ارزهای دیجیتال به عرضه استیبل‌کوین‌ها برمی‌گردد. استیبل‌کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که قیمت آنها به یک دارایی مشخص پیوند خورده است و روندهای قیمتی آن دارایی را تکرار می‌کنند. درحالی‌که محبوب‌ترین استیبل کوین‌های جهانی استیبل کوین‌های دلاری مانند تتر هستند، اما دیگر ارز‌های فیات جهانی مانند یورو و همچنین فلزات گرانبها مانند طلا را نیز پوشش می‌دهند. بنابراین به کمک استیبل کوین‌ها، سرمایه‌گذاران این فرصت را پیدا کرده‌اند تا طلا را به شکل دیجیتال و در فضای بلاک چین خریداری و منتقل کنند. البته خرید و فروش طلا در بلاک چین تفاوت‌های مهمی با معاملات سنتی طلا دارد و قب..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

طلای بلاک‌چینی بزرگنمایی متن خبر حامد توانای آزاد/ کارشناس حوزه بلاک‌چین ارز‌ با پشتوانه طلا مفهوم جدیدی نیست و بسیاری از دولت‌های جهانی در سیستم استاندارد طلا، پول‌های خود را با پشتوانه طلا و به کمک نهاد‌های متمرکز دولتی مانند بانک مرکزی عرضه و مدیریت می‌کنند. با ظهور ارزهای دیجیتال، ارزهای با پشتوانه طلا به فضای بلاک چین نیز رسیده‌اند و خرید و فروش طلا در بازار ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر شده است. آغاز مسیر معاملات طلا در بازار ارزهای دیجیتال به عرضه استیبل‌کوین‌ها برمی‌گردد.

استیبل‌کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که قیمت آنها به یک دارایی مشخص پیوند خورده است و روندهای قیمتی آن دارایی را تکرار می‌کنند. درحالی‌که محبوب‌ترین استیبل کوین‌های جهانی استیبل کوین‌های دلاری مانند تتر هستند، اما دیگر ارز‌های فیات جهانی مانند یورو و همچنین فلزات گرانبها مانند طلا را نیز پوشش می‌دهند. بنابراین به کمک استیبل کوین‌ها، سرمایه‌گذاران این فرصت را پیدا کرده‌اند تا طلا را به شکل دیجیتال و در فضای بلاک چین خریداری و منتقل کنند. البته خرید و فروش طلا در بلاک چین تفاوت‌های مهمی با معاملات سنتی طلا دارد و قبل از هر اقدامی مهم است که علاقه‌مندان به خرید استیبل کوین‌های طلا با جزئیات و نکات پیرامون این ارز‌های دیجیتال آشنا باشند.

ارز دیجیتال با پشتوانه طلا

همان‌طور که از نام آن پیداست، استیبل‌کوین طلا ارز دیجیتالی است که پشتوانه طلای فیزیکی و واقعی دارد و همواره قیمت خود را با طلا حفظ می‌کند. نگهداری این استیبل کوین‌ها در واقع مانند مالکیت مقداری طلا است که اطلاعات آن در بلاک‌چین ذخیره شده است. حفظ برابری ارزش این نوع از ارز دیجیتال با طلا، توسط شرکت عرضه‌کننده و با ذخیره طلاهای واقعی به ازای تعداد ارزهای دیجیتال فروخته‌شده تضمین می‎شود. بنابراین برخلاف برخی استیبل‌کوین‌ها که به‌صورت غیرمتمرکز مدیریت می‌شوند، ارز دیجیتال با پشتوانه طلا مانند یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله عمل می‌کند که توسط یک صادرکننده متمرکز مدیریت و هدایت می‌شود. بنابراین فعالیت استیبل‌کوین‌های طلا وابسته به اشخاص و شرکت ثالث است. این شرکت ثالث وظیفه کنترل عرضه و تقاضا را برعهده دارد و از ایجاد نوسانات قیمتی براساس خرید و فروش‌های انجام‌شده ارز دیجیتال جلوگیری می‌کند.

بنابراین نحوه فعالیت و اعتبار این شرکت اهمیت زیادی دارد و به‌طور مستقیم بر نحوه عملکرد و آینده استیبل‌کوین طلا تاثیرگذار است. با وجود محبوبیت کمتر نسبت به استیبل‌کوین‌های دلاری، هم اکنون بیش از ۱۵۰ارز دیجیتال با پشتوانه طلا در بازار ارز‌های دیجیتال وجود دارد. اکثر این ارز‌های دیجیتال از طریق استاندارد توکن اتریوم و بر بستر این شبکه منتشر می‌شوند. پکس گلد و تتر گلد از جمله ارز‌های با پشتوانه طلا شناخته‌شده در بازار به شمار می‌روند. پکس گلد توسط شرکت پکسوس و تتر گلد توسط شرکت تتر پشتیبانی می‌شوند و هر توکن آنها ارزشی برابر با یک‌اونس طلا دارد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دیگر خرید و نگهداری از طلا بر بستر بلاک‌چین، دسترسی آسان به آن است. خرید و فروش ارز‌های دیجیتال به سادگی و به کمک صرافی‌های متنوع داخلی و خارجی قابل انجام است. بنابراین به راحتی می‌توان ارز‌های دیجیتال با پشتوانه طلا را با ریال خرید یا به ریال تبدیل کرد.

خرید و فروش در این روش همچنین به حذف واسطه‌ها منجر می‌شود و می‌تواند هزینه نهایی خرید، فروش و انتقال طلا را برای کاربران کاهش دهد. روند انتقال و جابه‌جایی ارز‌های دیجیتال با پشتوانه طلا نیز همانند دیگر ارز‌های دیجیتال بازار است و در هر زمان امکان انتقال آنها با سرعت و کمترین هزینه به هر نقطه از جهان وجود دارد. ذخیره‌سازی استیبل‌کوین‌ها در کیف پول‌های دیجیتال امنیت دارایی‌ها را نیز افزایش می‌دهد و با خرید طلا بر بستر بلاک‌چین، بسیاری از نگرانی‌ها پیرامون نحوه انتقال و نگهداری از طلای فیزیکی برطرف می‌شود. با وجود خطر هک کیف پول‌های دیجیتال، سرمایه‌گذاران با رعایت نکات ایمنی و همچنین استفاده از کیف پول‌های سرد می‌توانند نفوذ و سرقت دارایی‌ها را تقریبا غیرممکن کنند.

خطرات ارز دیجیتال با پشتوانه طلا

با وجود مزیت‌های مختلف ارز دیجیتال با پشتوانه طلا، خریداران و علاقه‌مندان این دارایی‌ها با خطراتی نیز مواجهند. قیمت ارز‌های دیجیتال با پشتوانه طلا چندان ثابت نیست و همراه با طلا افزایش یا کاهش‌های قیمتی را تجربه می‌کند. درحالی‌که این نوسانات نسبت به دیگر ارز‌های دیجیتال بازار مانند بیت‌کوین کمتر است، اما در نهایت می‌تواند در شرایط بد منجر به کاهش سرمایه خریداران شود. سود حاصل‌شده از نوسانات قیمتی طلا نیز می‌تواند کمتر از دیگر ارزهای دیجیتال بازار باشد و بنابراین خریداران بلندمدت ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا ممکن است فرصت‌های کسب سود ایجادشده در بازار را از دست دهند. پیرامون نحوه حسابرسی و ذخیره‌سازی این ارز‌های دیجیتال نیز نگرانی‌های زیادی وجود دارد.

به‌عنوان مثال، پکس گلد به‌طور کامل و متمرکز توسط شرکت پکسوس مدیریت می‌شود. بنابراین اگر این شرکت مورد شکایت‌های قضایی قرار بگیرد یا رفتار‌های مشکوک داشته باشد، اعتماد کاربران نسبت به آن کاهش پیدا می‌کند که می‌تواند منجر به نوسانات شدید قیمتی ارز دیجیتال با پشتوانه طلا و درنهایت از بین رفتن ارزش آن شود. همچنین شرایط کلی قانون‌گذاری جهانی ارز‌های دیجیتال در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و اخیرا قانون‌گذاران آمریکایی سخت‌گیری‌های خود را نسبت به استیبل‌کوین‌ها افزایش داده‌اند و برخی خبر‌ها حاکی از اعمال برخی محدودیت‌ها یا ایجاد برخی مشکلات برای شرکت‌های عرضه‌کننده این استیبل‌کوین‌ها است. در آخرین مورد، با فشار سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا دستور توقف صدور استیبل‌کوین بایننس صادر شد و مدتی بعد شرکت بایننس پشتیبانی از این استیبل کوین را متوقف کرد.

با توجه به اقتصاد بزرگ آمریکا و اثرگذاری تصمیمات گرفته‌شده این کشور بر کل بازار‌های جهانی، اقدامات محدودکننده قانونی بر فعالیت استیبل‌کوین‌ها می‌تواند زنگ خطر بزرگی برای دارندگان ارز‌های دیجیتال با پشتوانه طلا باشد و نوسانات قیمتی را رقم بزند. بنابراین درحالی‌که ارز‌های دیجیتال با پشتوانه طلا برای سرمایه‌گذاران جذابیت‌ها و مزایای خود را دارند؛ اما شرایط پیرامون این ارزهای دیجیتال تفاوت‌‎های بزرگی با طلای فیزیکی دارد و به‌طور کلی خریداران آنها با خطرات بیشتری مواجه هستند. درحالی‌که این توکن‌ها تا به امروز بدون مشکل به فعالیت ادامه داده‌اند، اما بازار ارز‌های دیجیتال بار‌ها سرمایه‌گذاران خود را غافلگیر کرده است. سرمایه‌گذاران قدیمی بازار فراموش نمی‌کنند که استیبل‌کوین ترا نیز روزگاری در لیست برترین ارز‌های دیجیتال بازار به شمار می‌رفت، اما تنها در عرض یک‌روز تمام ارزش خود را از دست داد و میلیون‌ها دلار سرمایه را از بین برد.

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2622132

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها