تاریخ : شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 25 May , 2024
0

لورس :پیش بینی قیمت طلا و سکه در ۱۴۰۲، بررسی روند قیمت طلا تا پایان سال

 • کد خبر : 2618806
 • ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۹
لورس :پیش بینی قیمت طلا و سکه در ۱۴۰۲، بررسی روند قیمت طلا تا پایان سال
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

پیش بینی قیمت طلا و سکه در ۱۴۰۲، بررسی روند قیمت طلا تا پایان سال یک سرمایه‌گذاری خوب و سودآور نیازمند تحلیل تحرکات قیمتی کالاها یا ارزهای مختلف در بازارهای داخلی و جهانی است. برای این‌که بتوان به دیدی کارآمد رسید، باید ابزار مورد نظر برای پیش بینی قیمت‌ها و احتمال سود یا زیان در آینده را در دست داشت. پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲، یکی از موضوعات محبوب برای سرمایه‌گذارانی است که قصد دارند در ادامه سال روی آینده این دارایی حساب ویژه‌ای باز کنند. در کنار بازار طلا، بازار بورس و ارز دیجیتال هم بسیار مورد توجه تریدرها و سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.
آیا قیمت ارز دیجیتال در آینده، مسیری سودآور و افزایشی تجربه می‌کند یا با سقوطی غم‌انگیز، امید سرمایه‌گذاران را به باد می‌دهد؟ آیا می‌توان پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ را به‌راحتی بررسی کرد و به نتیجه رسید یا تحرکات قیمتی آن اصلاً قابل پیش بینی نیستند؟ بازار بورس چه رفتارهایی را دارد و چگونه می‌توان وارد دنیای سرمایه‌گذاری آن شد؟ تحولات منطقه‌ای نظیر جنگ اوکراین و روسیه چگونه ممکن است بر روی بازارهای مالی تأثیرگذار باشد؟ در این مقاله..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

پیش بینی قیمت طلا و سکه در ۱۴۰۲، بررسی روند قیمت طلا تا پایان سال

یک سرمایه‌گذاری خوب و سودآور نیازمند تحلیل تحرکات قیمتی کالاها یا ارزهای مختلف در بازارهای داخلی و جهانی است. برای این‌که بتوان به دیدی کارآمد رسید، باید ابزار مورد نظر برای پیش بینی قیمت‌ها و احتمال سود یا زیان در آینده را در دست داشت. پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲، یکی از موضوعات محبوب برای سرمایه‌گذارانی است که قصد دارند در ادامه سال روی آینده این دارایی حساب ویژه‌ای باز کنند. در کنار بازار طلا، بازار بورس و ارز دیجیتال هم بسیار مورد توجه تریدرها و سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.

آیا قیمت ارز دیجیتال در آینده، مسیری سودآور و افزایشی تجربه می‌کند یا با سقوطی غم‌انگیز، امید سرمایه‌گذاران را به باد می‌دهد؟ آیا می‌توان پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ را به‌راحتی بررسی کرد و به نتیجه رسید یا تحرکات قیمتی آن اصلاً قابل پیش بینی نیستند؟ بازار بورس چه رفتارهایی را دارد و چگونه می‌توان وارد دنیای سرمایه‌گذاری آن شد؟ تحولات منطقه‌ای نظیر جنگ اوکراین و روسیه چگونه ممکن است بر روی بازارهای مالی تأثیرگذار باشد؟ در این مقاله با ما همراه شوید تا همه جوانب را بسنجیم، خود را برای سال پیش‌رو و پیش بینی قیمت ارز دیجیتال در سال ۱۴۰۲ آماده کنیم.

بخوانید  مقایسه نوبیتکس و والکس؛ کدام صرافی بهتر است؟

فاکتورهای مهم برای پیش بینی بازارهای سرمایه‌گذاری

بازارهای سرمایه‌گذاری، اعم از کریپتوکارنسی، بورس و طلا و سکه با توجه به فاکتورهای مخصوص به‌خودشان پیش بینی می‌شوند. برای مثال، تحلیل فاندامنتال، ابزاری برای پیش بینی و بررسی وضعیت ارزهای دیجیتال و بورس بوده و معمولاً آن را برای تحلیل تحرکات قیمتی طلا استفاده نمی‌شود. در کنار این موارد، در نظر گرفتن مسئله‌ای مثل سیاست‌های خارجی کشور می‌تواند روی قیمت طلا و سکه در بازار تاثیر بگذارد. در ادامه این مقاله، فاکتورهای ویژه برای پیش بینی بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری برای افزایش قدرت تحلیل داده‌ها و تصمیم‌گیری ارائه شده‌اند.

۵ اصل مهم برای پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲

تعیین قیمت طلا

طلا، یکی از گران‌بهاترین فلزات در بازار جهانی است و پشتوانه بسیاری از ارزهای فیات به شمار می‌رود. عوامل زیر می‌توانند بر روی قیمت طلا تأثیر گذاشته و قیمت این دارایی ارزشمند را تحت تأثیر قرار دهد:

فاکتورهای اقتصادی

عوامل مربوط به اقتصاد یک کشور، تاثیر چشمگیری روی قیمت بازار آن دارد. ارزش طلا، در اکثر کشورها از جمله ایران، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی در نظر گرفته می‌شود. به‌همین دلیل است که باید نرخ بهره، تورم یا سایر فاکتورهای مربوط به اقتصاد را برای پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ در نظر بگیریم.

مسائل سیاسی کشور

مسائل سیاسی، به‌ویژه سیاست خارجی یک کشور می‌تواند روی قیمت طلا تاثیرگذار باشد. تحریم‌ها و محدودیت‌های تجاری و مالی، جنگ داخلی و خارجی و یا تغییرات اساسی در نظام سیاسی یک کشور از جمله این عوامل هستند.

یکی از مهم‌ترین عوامل سیاسی تأثیرگذار بر روی قیمت طلا در سال‌های اخیر، به جنگ بین روسیه و اوکراین مربوط است. تداوم جنگ این دو کشور باعث شد تا در سه‌ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲، قیمت جهانی طلا با افزایش ۶ درصدی مواجه شود. طبق نظر کارشناسان و تحلیل‌گران، گسترش اقدامات بانک‌های مرکزی و پیش‌بینی افزایش نرخ بهره ناشی از تورم بالاتر از حد انتظار، باعث شده تا قیمت طلا روبه‌افزایش باشد. در صورت تداوم جنگ بین این دو کشور، می‌توان انتظار داشت که قیمت هر اونس طلا روند افزایشی خود را حفظ کند.

بخوانید  معرفی برنامه تبدیل عکس به NFT + مناسب گوشی و کامپیوتر

تغییرات بین‌المللی

پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ را باید با توجه به بعضی از عوامل بین‌المللی نظیر افزایش یا کاهش نرخ دلار آمریکا انجام داد. تغییرات بین‌المللی علاوه بر تغییرات قیمت ارز به دلیل عرضه و تقاضا، ممکن است دلایل دیگری نظیر برخی وقایع خاص داشته باشد. به عنوان نمونه تزریق سرمایه از طریق مذاکرات بین‌المللی موجب کاهش قیمت ارز و به سبب آن کاهش قیمت ملی طلا شود. برای مثال در روزهای اخیر مباحث مربوط به آزاد شدن دلارهای بلوکه شده ایران در کشور کره جنوبی بسیار داغ شده است.

آزاد شدن این ارز و تزریق آن به اقتصاد کشور می‌تواند باعث افزایش عرضه و کاهش ناگهانی قیمت دلار آمریکا و طلا در ایران شود. در کنار این هرگونه رفع تحریم، مذاکره و امضای توافق‌نامه با سایر کشورها و هر تحول مثبت دیگری، کاهش نرخ ارز را در پی خواهد داشت. در سمت دیگر بدیهی است که تحولات منفی نظیر تشدید تحریم‌ها منجر به افزایش قیمت دلار و طلا می‌شود.

فاکتورهای فنی

بعضی از عوامل، به‌صورت ویژه مربوط به خودِ طلا می‌شوند. برای مثال، برای پیش بینی ارزش طلا در سال ۱۴۰۲ باید به عواملی نظیر فناوری‌های به‌کاررفته در استخراج، روش‌های ذوب و فرآوری آن را در نظر داشت. هرچند که این موارد ممکن است جنبه پیچیده‌ای داشته و توسط سرمایه‌گذاران مبتدی یا حتی حرفه‌ای قابل تحلیل و سنجش دقیق نباشد؛ با این حال برخی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای طلا از همین جزئیات کوچک نیز برای پیش‌بینی آینده سرمایه‌گذاری خود استفاده کنند.

بخوانید  نمودار خطی ارز آپتوس (Aptos)

۵ عامل اثرگذار بر قیمت ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز (مثل بیت کوین)، توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شوند و هیچ دولتی از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین، ابزارهای سیاست پولی، عوامل مختلف مثل نرخ تورم و اندازه‌گیری‌های رشد اقتصادی برای پیش بینی ارزش یا قیمت آن‌ها در نظر گرفته نمی‎شوند. ارز دیجیتال، معمولاً به‌عنوان یک کالای غیر فیزیکی برای حفظ ارزش یا قیمتی خاص به‌کار گرفته می‌‎شود. با تمامی این اوصاف، ۵ عامل مهمی که روی قیمت کریپتوکارنسی تاثیر می‌گذارند، عبارت‌اند از:

 • عرضه ارزهای دیجیتال و تقاضای بازار برای آن‌ها
 • هزینه تولید ارزهای دیجیتال که از طریق فرایند ماینینگ (Mining) یا استخراج عرضه می‌شوند (مثل بیت کوین)
 • تعداد ارزها و پروژه‌های رقیب در بازار کریپتوکارنسی
 • مقررات و ضوابط حاکم بر فروش و استفاده ارزهای دیجیتال
 • رسانه‌ها و اخبار

۷ عامل اثرگذار بر قیمت سهام در بورس

پیش بینی بازار بورس ایران، تا حدودی شبیه به پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ است؛ چرا که عوامل اقتصادی، مسائل سیاسی و اخبار داخلی کشور می‌توانند تاثیرات بسیار سرنوشت‌سازی روی تغییرات قیمتی سهام بگذارند. به یاد داشته باشید که عرضه و تقاضا تنها دلیل نوسانات قیمت سهام در بازار بورس نبوده و باید این عوامل را در کنار سایر فاکتورهای تأثیرگذار بررسی کرد.

در بازار بورس اتفاقاتی نظیر تایید اختراع یک محصول یا ارائه خدمات جدید و امیدوارکننده، ارائه یک توسعه بین‌المللی در شرکت مورد نظر، مرگ ناگهانی مدیر عامل یا از دست دادن بخش قابل توجهی از مشتریان اصلی به صورت لحظه‌ای می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت سهام شود. با این اوصاف، ۷ عامل اصلی که باعث تغییرات قیمتی در بازار بورس می‌شوند، عبارت‌اند از:

بخوانید  تحلیل بیت کوین از نگاه مایکل ون دی پاپ

نوشته های مشابه

 • انواع خط روند در تحلیل تکنیکال معاملات خط روند چیست؟ چطور روند بازار را با انواع خط روند پیش بینی کنیم؟ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
 • تفاوت کمیسیون و سوآپ در فارکس تفاوت کمیسیون و سوآپ در فارکس چیست؟ ۱۹ شهریور ۱۴۰۲

فعالیت شرکت

ارائه توضیحات شفاف در مورد یک شرکت می‌تواند باعث جلب توجه سرمایه‌گذاران و افزایش تقاضای خرید برای یک سهم شود. برای توضیح این عامل به سراغ یک مثال می‌رویم. اگر شرکت خودرو سازی سایپا با نماد «خساپا»، اطلاعات مالی محکمی را برای سه ماهه سوم سال گزارش کند، سرمایه‌گذاران با اعتماد بیشتری سهام آن را می‌خرند. برعکس، اگر اخبار بدی در مورد عملکرد سه ماهه سوم خساپا منتشر شود، سرمایه‌گذار اعتمادش را از دست می‌دهد و ممکن است که بخشی یا تمام سهام خود را از خارج کند.

وضعیت اقتصادی

درست شبیه به پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲، شرایط اقتصادی کشور هم می‌تواند روی بازار بورس تاثیر بگذارد. مثلاً اگر وزارت کار، آماری در مورد نرخ بیکاری و اعداد ناامیدکننده در مورد رشد شغلی منتشر کند، ممکن است بعضی از سرمایه‌گذاران تحت تاثیر قرار بگیرند و سهام خود را بفروشند. این حرکت باعث کاهش قیمت سهام مورد نظر و افت کلی قیمت در بازار بورس می‌شود.

تورم

تورم یک عامل شناخته شده در اقتصاد ایران است. این فاکتور باعث کاهش بهای تمام‌شده کالاها، خدمات و قدرت خرید مصرف‌کنندگان می‌شود. اگر نرخ تورم در حال افزایش باشد، ممکن است باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شود و آن‌ها بخشی از سهامشان را بفروشند.

توکنایز دارایی‌ها

فناوری در هر برهه از تاریخ اقتصاد را تحت تأثیر خود قرار داده است. ظهور ارزهای دیجیتال باعث شد تا سرمایه‌گذاری شکل جدیدی به خود گرفته و به سال‌ها سلطه ارزهای کاغذی بر اقتصاد پایان داده شود. اما این مسئله، تنها تأثیر این فناوری نوظهور بر روی بازارهای مالی نبود! اخیراً ترند جدید و بسیار قابل توجهی به نام توکنایز دارایی‌ها و سهام ارائه شده است. در این حالت، سهام بورس بو توکن‌های دیجیتال تبدیل شده و بر بستر شبکه بلاک‌چین مورد خرید و فروش قرار می‌گیرند.

بخوانید  شاخص قیمت مصرف‌ کننده چیست؟ بررسی اثر CPI بر فارکس

توکنایز کردن سهام مزایای بسیاری برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد. در این روش معامله‌گران به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته امکان خرید و فروش را خواهند داشت. همچنین ثبت‌شدن تراکنش‌ها بر روی شبکه بلاک‌چین، روندی شفاف را به ارمغان می‌آورد. در حال حاضر این طرح در برخی کشورهای جهان به صورت آزمایشی مورد اجرا قرار گرفته و سرمایه‌گذاران استقبال بالایی از آن داشته‌اند. در ماه‌های اخیر اخباری در مورد اقدامات اولیه پیاده‌سازی این طرح در بازار بورس کشور ایران نیز به گوش می‌رسد. در صورت اجرایی‌شدن توکنایز سهام، می‌توان رشد قابل توجه این بازار و افزایش عمومی قیمت سهام مختلف را پیش‌بینی کرد.

نرخ بهره

نرخ بهره یکی از عوامل مختص بازار بورس بوده و به همین علت در بررسی شاخص‌های پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ نامی از آن دیده نمی‌شود. نرخ بهره، نقشی مهم در هزینه‌های مربوط به وام گرفتن شرکت‌ها دارد. اگر نرخ بهره بالا باشد، باعث افزایش هزینه‌های استقراض یا وام‌گیری شرکت‌ها می‌شود. این مسئله می‌تواند باعث آسیب شرکت‌ها و کاهش قیمت سهام شود.

مخارج مصرف‌کنندگان (Consumer spending)

طبق اطلاعات ارائه‌شده توسط کنگره آمریکا، مخارج مصرف‌کنندگان از جمله محرک‌های اصلی رشد اقتصادی کوتاه‌مدت در یک کشور است. به‌همین ترتیب، این مسئله می‌تواند روی فروش، درآمد و قیمت سهام شرکت‌ها موثر واقع شود.

تغییرات جهانی

دنیای بورس از این لحاظ هم با طلا اشتراکاتی دارد. خطرات ژئوپلیتیک (مثل جنگ، بمباران و درگیری‌های داخلی) می‌تواند در کشورهای مختلف و بازار سهام آن‌ها باعث ناآرامی شود. همان‌طور که پیش از این در این مقاله نیز اشاره کردیم، هرگونه تحول بین‌المللی نظیر مناقشات بین کشورها، تحریم و رفع آن، توافق‌نامه‌ها یا تزریق دارایی به هر نوع به اقتصاد کشور به عنوان یک فاکتور در پیش‌بینی قیمت سهام در بورس اثر دارد.

بخوانید  ایردراپ صرافی ورسلند، با ۵۰ هزار شیبا جایزه!

داده‌های تاریخی سال ۱۴۰۱ و پیش بینی قیمت طلا در ۱۴۰۲

برای این‌که دقیق‌تر به پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ بپردازیم، لازم است از اطلاعات و ارقام گذشته استفاده کنیم. برای مثال، اگر ما بتوانیم داده‌های قیمتی طلا در سال‌های اخیر را به‌خوبی بررسی کنیم، می‌توانیم ابزارهای تحلیل و پیش بینی در سال جاری را هم به‌دست بیاوریم. طلا هم مثل بسیاری از کالاهای دیگر ممکن است در دوره‌های زمانی خاص دچار حباب مثبت و یا منفی قیمتی شود. این حباب معمولاً موقتی است و با گذشت زمان، به ارزش ذاتی آن نزدیک خواهد شد.

همچنین، برای پیش بینی قیمت طلا در سال جدید باید با تعریف ارزش ذاتی و نحوه محاسبه طلا آشنا شوید و در ادامه عوامل موثر بر عرضه و تقاضای آن را در بازار بشناسید. با توجه به اطلاعات تاریخی قیمت طلا در سال گذشته، ارزش اونس جهانی آن با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بود، تا حدی که در سال پیش، ۳۰۰ دلار نوسان داشت.

هم‌سو با نوسانات شدید قیمت در ۱۴۰۱، افزایش ارزش در بازار آزاد باعث شد که رکوردهای عجیب و غریبی در مورد قیمت سکه و طلا (حدود ۲ برابر قیمت بازار) رقم بخورند. به این جدول که با استفاده از داده‌های تاریخی شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز (tgju.org) در مورد قیمت طلا و سکه در سال ۱۴۰۱ گردآوری شده است، توجه کنید:

ماه‌های سال ۱۴۰۱ قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار ایران قیمت هر سکه امامی
فروردین یک میلیون و ۲۲۹ هزار تومان ۱۲ میلیون و ۴۰۸ هزار تومان
اردیبهشت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ۱۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان
خرداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۱۵ میلیون و ۴۷۷ هزار تومان
تیر یک میلیون و ۲۲۹ هزار تومان (بازگشت به نقطه صفر) ۱۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان
مرداد یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان (کم‌ترین نرخ سال) ۱۳ میلیون و ۲۵۸ هزار تومان
شهریور یک میلیون و ۳۲۴ هزار تومان ۱۴ میلیون و ۵۹۸ هزار تومان
مهر یک میلیون و ۴۱۶ هزار تومان ۱۵ میلیون و ۷ هزار تومان
آبان یک میلیون و ۴۹۱ هزار ۹۰۰ تومان ۱۶ میلیون و ۲۲۱ هزار تومان
آذر ۲ میلیون و ۳۵۳ هزار و ۹۰۰ تومان ۱۸ میلیون و ۵۴۷ هزار تومان
دی ۲ میلیون و ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان ۲۳ میلیون و ۲۰۱ هزار تومان
بهمن ۲ میلیون و ۹۳۵ هزار و ۴۰۰ تومان ۲۷ میلیون و ۵۹۷ هزار تومان
اسفند بیشتر از ۳ میلیون تومان (بیشترین نرخ سال) ۳۵ میلیون تومان (رکورد شکنی + بازدهی بالای ۱۰۰ درصد)

در حال حاضر بیش از نیمی از سال ۱۴۰۲ را پشت سر گذاشته‌ایم. اگر نگاهی به آمار مربوط به قیمت طلا و سکه در سال پیش بیندازیم، متوجه افزایش و نه کاهش ارزش آن‌ها می‌شویم. گزارش‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز نشان می‌دهد که بیشترین نرخ هر گرم طلا و سکه امامی در سال ۱۴۰۱ مربوط به آخرین ماه یعنی اسفند هستند. به‌عبارت ساده‌تر، روند افزایش تدریجی قیمت طلا و سکه در سال ۱۴۰۱، تقریباً هر ماه اتفاق افتاده است.

بخوانید  ارزینجا از بروزرسانی شبکه و تعویض توکن چیلیز (CHZ) پشتیبانی خواهد کرد

برای پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲، لازم است که داده‌های تاریخی قیمت هر گرم را در ماه‌های اخیر سال جاری بررسی کنیم. اطلاعات و آمار قیمتی این دارایی‌ها در بازار ایران براساس داده‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز در این جدول گردآوری شده‌اند:

سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار ایران قیمت هر سکه امامی
فروردین ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۱۰۰ تومان ۳۱ میلیون و ۶۰۱ هزار تومان
اردیبهشت ۲ میلیون و ۵۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان ۳۰ میلیون و ۴۰۱ هزار تومان
خرداد ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان ۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
تیر ۲ میلیون و ۳۰۹ هزار و ۸۰۰ تومان ۲۷ میلیون و ۲۰۱ هزار تومان
مرداد ۲ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۷۰۰ تومان ۲۷ میلیون و ۷۴۴ هزار تومان
شهریور ۲ میلیون و ۳۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان ۲۷ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان

اطلاعات بیان شده اثری از افزایش قیمت در نیمه اول سال جاری نشان نمی‌دهند، بلکه برعکس نشان‌دهنده کاهش محسوس در هر گرم طلا و سکه امامی در سه ماهه ابتدایی و تثبیت قیمت در سه ماهه دوم سال هستند. با این اوصاف، باید با توجه به ابزارهای دیگر هم به مسئله پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ پرداخت.

بخوانید  کلید عمومی و خصوصی در ارز دیجیتال چیست؟

محاسبه ارزش ذاتی هر گرم طلای ۱۸ عیار

برای پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ به‌صورت دقیق باید با انواع خلوص این فلز زرد آشنا شد. در ابتدا لازم است بدانید که به میزان خلوص هر قطعه طلا، عیار گفته می‌شود که حداکثر و حداقل آن به‌ترتیب برابر با ۲۴ (خلوص ۹۹.۹ درصدی) و ۱۸ عیار هستند. طبیعی است که طلاسازان برای ساختن زیورآلات باید این فلز را با سایر آلیاژها ترکیب کنند تا نرم، مستحکم و اصطلاحاً چکش‌خور شود. به‌همین دلیل است که طلاهای زینتی، ۱۸ عیار هستند و معمولاً از این شاخص برای سنجش هر گرم استفاده می‌شود.

در صورتی که قصد پیش‌بینی قیمت این فلز گران‌بها را داشته باشیم، باید از قیمت روز دلار آمریکا و اونس جهانی طلا استفاده کنیم. به‌عبارت ساده‌تر، برای به‌دست آوردن ارزش ذاتی هر یک گرم طلای ۱۸ عیار باید یک گرم اونس طلای ۲۴ عیار را به یک گرم طلای ۱۸ عیار تبدیل و سپس آن را در قیمت روز دلار آمریکا ضرب کنیم. برای این کار لازم است که قیمت هر اونس به دلار را بر ۴۱.۴۷۱۲۴ تقسیم و در قیمت روز دلار آمریکا ضریب کنیم.

برای در نظر گرفتن پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ و در تمامی ماه‌ها، باید از فرمول محاسبه ارزش ذاتی استفاده کنیم. برای مثال، فرض کنید که قیمت دلار و هر اونس جهانی طلا در تیر ماه سال ۱۴۰۲به‌ترتیب برابر با ۵۵ هزار تومان و ۲۰۰۰ دلار باشند. با این اوصاف، ارزش ذاتی هر گرم طلای ۱۸ عیار در تیر ماه برابر است با:

بخوانید  تحلیل فنی بیت کوین، استلار، TON، MKRوXMR

۲۰۰۰ * ۵۵۰۰۰ / ۴۱.۴۷۱۲۴ = ۲ میلیون و ۶۵۲ هزار و ۴۴۰ تومان

البته، هزینه‌های جانبی دیگری (مثل اجرت، سود و مالیات) هم به ارزش ذاتی طلا اضافه می‌شوند تا قیمت نهایی آن به‌دست آید. به‌طور کلی برای پیش بینی قیمت طلا باید این فرمول را در نظر گرفت:

قیمت نهایی هر یک گرم طلای ۱۸ عیار = مالیات بر ارزش افزوده * سود طلافروش * اجرت * ارزش ذاتی هر یک گرم طلای ۱۸ عیار

برای این‌که اطلاعات کافی در مورد پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ داشته باشید، لازم است که فرمول محاسبه ارزش ذاتی سکه را هم به‌دست بیاورید که طبق این فرمول است:

ارزش ذاتی سکه طلا = قیمت هر اونس طلای جهانی * قیمت روز دلار آمریکا / ۴.۲۴۹۲۷۶۶۱

جدول پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ (۱۸ عیار)

این جدول با استفاده از فرمول‌های ذکرشده در این مقاله و عددهای فرضی برای هر اونس طلای جهانی و قیمت دلار آمریکا گردآوری شده است:

هر یک اونس طلای جهانی (به دلار) هر گرم طلای ۱۸ عیار با دلار ۵۰ هزار تومانی هر گرم طلای ۱۸ عیار با دلار ۵۲۵۰۰ تومانی
۱۹۰۰ ۲ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۷۴۴ تومان ۲ میلیون و ۴۰۵ هزار و ۲۸۱ تومان
۱۹۵۰ ۲ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۲۷ تومان ۲ میلیون و ۴۶۸ هزار و ۵۷۸ تومان
۲۰۰۰ ۲ میلیون و ۴۱۱ هزار و ۳۱۰ تومان ۲ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۸۷۵ تومان
۲۰۵۰ ۲ میلیون و ۴۷۱ هزار و ۵۹۲ تومان ۲ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۱۷۲ تومان
۲۱۰۰ ۲ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۸۷۵ تومان ۲ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۴۶۹ تومان

نگاهی به خرید طلای دیجیتال و ارزش آن

طلای دیجیتال چیست؟

یکی از موضوعات مرتبط با پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲، توجه به معامله طلای دیجیتال (Digital Gold) است. طلای فیزیکی یا واقعی، یک نوع دارایی مشهود است که می‌توان آن را نگهداری و ذخیره کرد و ریسک طرف معامله (Counterparty Risk) ندارد. در مقابل، Digital Gold نوعی دارایی غیر فیزیکی است که ارزش طلای واقعی دارد اما توسط یک متولی (Custodian) نگهداری می‌شود. برخی دارایی‌های رمزنگاری شده مانند تتر گلد (Tether Gold) و پکس گلد (PAX Gold) از این نوع هستند. سرمایه‌گذار می‌تواند طلای دیجیتال خود را در هر زمان بخرد، بفروشد و یا طلای فیزیکی معادل آن را سفارش دهد تا به‌دستش برسد. کسانی‌که هنوز به رمزارزها اعتماد چندانی ندارند و از سویی نمی‌خواهند سرمایه‌شان با تورم بی‌ارزش شود می‌توانند وارد معامله این دارایی‌ها شوند.

بخوانید  انتقال 1 میلیون دلار اتریوم به صرافی Coinbase

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال در سال ۱۴۰۲

کریپتوکارنسی و ایران

یکی از نکات مهم در مورد پیش بینی و تحلیل ارز دیجیتال این است که به ازای هر تحلیلگر، یک ایده منحصربه‌فرد وجود دارد. بازار کریپتوکارنسی در سال ۲۰۲۱، درخشان‌ترین روند پیشرفت خود را تجربه کرد و این جریان گرچه نه به همان قوت اما تاکنون هم ادامه دارد. ۲۰۲۱ بود که کریپتوکارنسی توسط بزرگ‌ترین بانک سرمایه‌گذاری جهان یعنی گلدمن ساکس (Goldman Sachs) پذیرفته شد، پلتفرم کوین بیس (Coinbase) در آوریل این سال شروع به‌کار کرد و همچنین، اولین صندوق قابل معامله آمریکا که با بیت کوین مرتبط بود، در اکتبر همین سال راه‌اندازی شد.

به‌گزارش CNBC، شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال، یعنی BTC از اوایل سال ۲۰۲۱ تا کنون حدود ۷۰ درصد رشد داشته است و ارزش کل بازار کریپتوکارنسی نیز مجموعاً به ۲ تریلیون دلار رسیده. بازار ارزهای رمزنگاری شده در چند سال اخیر سوار بر یک ترن هوایی بود و ارزش آن همواره در حال افزایش و کاهش بوده است. تحلیلگران بر این باورند که روند روبه‌رشد کریپتوکارنسی تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه‌دار خواهد بود و پیش بینی قیمت ارز دیجیتال در سال ۱۴۰۲ امیدوارکننده است.

دلیل این امیدواری، توسعه فناوری‌های تخصصی (مثل web3)، بهره‌مندی شرکت‌های بیشتر از بلاکچین و پذیرفته شدن به‌عنوان روشی برای پرداخت است. طبق اطلاعات سایت simplilearn.com، پیش بینی می‌شود که بازار کریپتو ۷ درصد نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) را از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۶ تجربه می‌کند.

با استفاده از داده‌های سایت‌هایی مثل Bitnation.co، به‌سراغ پیش‌بینی قیمت بیت کوین در پایان سال‌های ۱۴۰۲ و ۲۰۲۳، ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ رفته‌ایم:

پیش بینی قیمت تا پایان سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) به دلار پیش بینی قیمت تا پایان سال ۲۰۲۴ (۱۴۰۳) به دلار پیش بینی قیمت تا پایان سال ۲۰۲۵ (۱۴۰۴) به دلار
حداقل: ۳۲,۵۶۰.۱۴
متوسط: ۴۰,۷۰۰٫۱۷
حداکثر: ۴۸,۸۴۰٫۲۱
حداقل: ۵۹,۶۹۳.۵۸
متوسط: ۶۷,۸۳۳.۶۲
حداکثر: ۷۵,۹۷۳.۶۵
حداقل: ۸۶,۸۲۷.۰۳
متوسط: ۹۴,۹۶۷.۰۷
حداکثر: ۱۰۳,۱۰۷.۱۰

پیش بینی بازار بورس در سال ۱۴۰۲

پیش بینی بورس

پیش بینی بازار بورس در سال ۱۴۰۲ را هم باید با مولفه‌های تاثیرگذار داخلی مورد سنجش قرار داد. با توجه به این‌که احتمالاً بازار سرمایه در صنعت خودروسازی، قرار است با بخش خصوصی همکاری بیشتری داشته باشد، رشد بورس در ۱۴۰۲ خیلی محتمل است. البته همان‌طور که درباره طلا اشاره شد، در بازارهای مالی ایران باید به فاکتورهای سیاسی و اجتماعی هم دقت داشت.

طبق نظر تحلیل‌گران و متخصصان دنیای بورس، اگر دولت در پایان سال ۱۴۰۱ و در مسئله قیمت‌گذاری خودرو دخالت نمی‌کرد، این بازار حالا رونق گرفته بود. براساس پیش بینی سایت‌های خبرگزاری ایران، شاخص مقاومت بازار بورس ایران در سال ۱۴۰۲ می‌شکند و به اهداف بالاتری می‌رسد.

پیش‌بینی بازارهای مالی؛ فراز و فرودها در سال جدید

در این مقاله با استفاده از داده‌های تاریخی و قیمت‌های گذشته، توانستیم به بخش مهمی از پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ دست پیدا کنیم. همچنین، نحوه محاسبات ارزشی طلا و سکه را هم مورد بررسی قرار دادیم و پیش بینی بازارهای کریپتوکارنسی و بورس را هم به چالش کشیدیم.

پیش بینی شما درباره قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ چیست؟ چه عوامل دیگری به افزایش دقت برای تحلیل و ارزیابی سایر بازارهای مالی کمک می‌کنند؟ نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها: ۴.۲ / ۵. مجموع امتیازها: ۱۶

برچسب هامتوسط

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2618806

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها